Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy umożliwiającej przewalutowanie kredytów frankowych na złote, po aktualnym kursie. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby z najbardziej niekorzystnymi kredytami.

Jakie konkretnie trzeba będzie spełnić warunki, żeby skorzystać z propozycji PO? Po pierwsze kwota kredytu, który pozostaje do spłaty musi przekraczać 120 procent wartości nieruchomości. Np. jeżeli mamy mieszkanie za 100 tysięcy złotych, a do spłacenia co najmniej 120 tysięcy złotych.

Po drugie, musi to być nasze jedyne mieszkanie. Jego powierzchnia nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. W przypadku domu, musi to być około stu metrów kwadratowych. Ograniczenia nie dotyczą rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Jeśli ktoś skorzysta z tych propozycji to w większości przypadków rata wzrośnie. Frankowicz będzie płacił nieco więcej niż dziś, ale  - i to bardzo ważne - nie będzie musiał już martwić się kursem franka. Koszt przewalutowanie w połowie poniosą kredytobiorcy, a w połowie banki.

Według posłanki PO Krystyny Skowrońskiej przewalutowanie kredytu byłoby możliwe do 2020 roku. Przez rok od jego wprowadzenia, z programu mogłyby skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia przekracza 120 proc., czyli - jak mówiła Skowrońska - osoby najbardziej zagrożone. W kolejnym roku z tego rozwiązania skorzystać mogłyby osoby, w przypadku których ta relacja mieści się w widełkach 100-120 proc., a w kolejnym roku jest wyższa niż 80 proc. Skowrońska oceniała, że koszty dla banków wyniosą od 9 do 9,5 mld zł. 

Jest nadzieja?

Potrzeba szeregu rozwiązań, a nie jednej ustawy - tak projekt ustawy mającej pomóc kredytobiorcom, oceniają sami zainteresowani. Ich zdaniem, pomysł Platformy Obywatelskiej jest spóźniony, ale liczą, że będzie jeszcze modyfikowany.

Po tych dwóch latach, kiedy już zarówno ministerstwo jak i banki mieli czas się przygotować, PO przedstawia propozycję, która okraja poszkodowanych do pewnej kategorii ludzi. Ludzi, którzy przetrwali, nie dostali bankowego tytułu egzekucyjnego, trzymają się jeszcze i jeszcze spłacają. Nie ma mowy o tych, którym wypowiedziano umowy i np. musieli wyjechać za granicę - mówi RMF FM Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Banki "Pro Futuris".

Jego zdaniem - kolejnym krokiem powinno być przewalutowanie kredytów z dnia ich zaciągnięcia. 

Propozycja PO dot. kredytów we frankach - sensowna

TU ZNAJDZIESZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Propozycja Platformy Obywatelskiej dotycząca rozwiązania problemu kredytów na zakup nieruchomości, zaciąganych w obcych walutach, wydaje się sensowna - mówi główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka. Generalnie jest dużo bardziej sensowna, niż te, które słyszeliśmy przedtem - choćby ze strony przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, czy PiS-u, które bardzo obciążały banki - dodaje. Natomiast propozycje Związku Banków Polskich obciążały banki w zbyt małym stopniu. Był też problem z obciążeniami dla budżetu państwa - zaznacza ekspert. 

(ug)