Mieszkańcy Krakowa, Lublina i Katowic najszybciej zarabiają na spłatę kredytów mieszkaniowych – wynika z najnowszego raportu analityków finansowych. Najdłużej na swoje raty muszą pracować poznaniacy.

Krakowianie na spłatę miesięcznej raty kredytu muszą pracować tylko pięć dni; poznaniakom zajmuje to prawie tydzień. Warto zaznaczyć, że chodzi o tzw. singli, czyli osoby, które samodzielnie kupiły mieszkanie i teraz spłacają raty.

O tym, że części kredytobiorców udaje się szybciej zarabiać na raty decyduje przede wszystkim wysokość kredytu i czas jego spłaty. Na przykład warszawiacy muszą pożyczać najwięcej z powodu drogich mieszkań i wysokich kosztów utrzymania. Z kolei mieszkańcy Poznania pożyczają pieniądze na krótszy czas, dlatego ich miesięczne raty są dość wysokie, ale oszczędzają na odsetkach.

Duże znaczenie ma także waluta. Kredyty we frankach szwajcarskich wciąż są bardzo opłacalne. Popularność kredytów we frankach szwajcarskich nie bierze się znikąd. Przeciętny stosunek wysokości raty do osiąganych miesięcznych dochodów w przypadku tej waluty to tylko 29 procent - twierdzi analityk Bernard Błaszczyk. Tymczasem w przypadku złotówki ten stosunek to aż 41 procent.