Ze 189 państw świata to Ukraina w ciągu roku najbardziej poprawiła warunki do prowadzenia biznesu. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu Banku Światowego na temat przedsiębiorczości. Polska awansowała w zestawieniu o 10 miejsc i obecnie zajmuje 45. pozycję.

Polska awansowała o siedem pozycji na światowej liście łatwości prowadzenia biznesu, czyli w raporcie "Doing Business" Banku Światowego - informuje "Rzeczpospolita". To jedno z podstawowych źródeł decyzji inwestycyjnych. czytaj więcej

Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu "Doing Business 2014" utrzymuje się dotychczasowy lider - Singapur. Za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone.

Raport przyglądał się krajom oceniając je w 10 kategoriach. Były to m.in. łatwość otwarcia firmy, niezbędny kapitał początkowy czy rozliczenia z fiskusem.

W przypadku Polski, jak podkreślają autorzy raportu, doszło do poprawy. Udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ponadto ułatwiono pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego. Polska stała się tym samym liderem w Europie Środkowej - prześcignęła o cztery miejsca uważaną dotychczas za "gospodarczego tygrysa" Słowację.

Ukraina, która dokonała największych postępów i zajęła w tym roku 112. miejsce, zdaniem autorów raportu poprawiła się we wszystkich 10 kategoriach. Łatwiejsze jest tam m.in. zaciągnięcie kredytu, zmniejszono liczbę formalności związanych z założeniem firmy, poprawiono warunki dla handlu zagranicznego. Znaczną poprawę zanotowała także Rosja (obecnie 92. w rankingu).

(edbie)