W Polsce coraz trudniej prowadzi się własną firmę. W rankingu "Doing Business" przygotowanym przez Bank Światowy spadliśmy z 59. na 62. miejsce. Zestawienie obejmuje 183 kraje. Jesteśmy za Antiguą, wyspami Tonga i Samoa, Bułgarią i Panamą.

Jestem gotów przyjąć dzisiaj zakłady, że miejsce Polski w rankingu "Doing Business" w przyszłym roku będzie znacząco lepsze. Nie w związku z tym, co zrobimy, tylko w związku w tym, co zrobiliśmy - mówił Donald Tusk.

Bank Światowy nie docenił tego, co zrobił rząd, bo tak naprawdę nie ma czego rozliczać - nie wprowadzono żadnych reform. Bardzo dobrze widać to na przykładzie pozwoleń na budowę. Przedsiębiorcy, którzy chcą zbudować magazyn, muszą przejść przez 30 procedur, a to trwa aż 301 dni. W ciągu czterech lat politycy nie zrobili nic, aby pomóc biznesmenom - widać to czarno na białym. Mogę powiedzieć wprost, że jeśli chodzi o pozwolenia na budowę i wszystkich przypisów związanych z inwestycjami budowlanymi odnotowaliśmy raczej porażkę niż sukces - przyznał równo rok temu szef rządu.

Nie udało się też wprowadzić żadnych ułatwień w zakładaniu firmy, dostępie do kredytów, ochronie inwestorów i systemie podatkowym.

Pozwolenia na budowę dla przedsiębiorców według raportu przygotowanego przez Bank Światowy

Zmiany, które wprowadzono, aby ułatwić przedsiębiorcom założenie firmy

W najnowszym raporcie Banku Światowego "Doing Business" Polska zajęła 62 miejsce. Ranking ocenia 183 kraje świata pod kątem ułatwień dla prowadzenia biznesu.