Trwa kolejna tura negocjacji PO i SLD. Sojusz zabiega o każdy głos poparcia dla planu Hausnera. Dziś Platforma zapowiedziała jednak, że poprze plan cięć w wydatkach publicznych pod warunkiem wprowadzania 15-proc. podatku liniowego.

W nieoficjalnych rozmowach liderzy PO nie są już tak ortodoksyjni. Jednak zanim poprą plan cięć, chcą zobaczyć wszystkie karty - dopóki nie zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw oszczędnościowych, dopóty PO nie wypowie się jasno na temat swojego ew. poparcia planu – podkreśla Donald Tusk:

My sobie nie wyobrażamy, żeby debatować na temat tego programu i przyjmować kolejne ustawy - tak jak proponuje wicepremier - aż do jesieni - mówi Zbigniew Chlebowski, wiceszef klubu PO.

Na takie warunki, Krzysztof Janik, szef klubu SLD odpowiada, że to nierealne.

Dlatego nie powinno dziwić, że PO podchodzi do spotkania bardzo sceptycznie: Mamy wrażenie, że rozmowy z SLD – nie pierwszy raz, nie tylko w tej sprawie – mogą prowadzić Polaków na manowce - mówi Tusk.

PO obawia się, że Hausner tak skomplikuje system podatkowy, że kiedy Platforma przejmie władzę, ich uproszczenie praktycznie nie będzie możliwe.

21:25