Kopalnia Knurów - Szczygłowice zmieni właściciela. Za prawie półtora miliarda złotych Kompania Węglowa sprzeda ją Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Obie firmy podpisały już tak zwaną umowę przedwstępną, która ma być zrealizowana do końca lipca.

Kompania sprzedaje kopalnię bo ma problemy finansowe, czego dowodem jest choćby ostatnie zamieszanie z pieniędzmi na pensje dla górników. Władze Kompanii mówią, że pieniądze te będą na inwestycje. Ale związkowi liderzy nie kryją obaw, że to może być tylko chwilowa poprawa sytuacji, bo prawie półtora miliarda w skali całej firmy nie jest ogromną sumą, skoro tylko na ostatnią pensję dla 55-tysięcznej załogi potrzeba było około 360 milionów.

Natomiast jastrzębska spółka od lat chciała kupić tę kopalnię, bo jest tam dobry tak zwany węgiel koksujący. A taki właśnie węgiel wydobywa i sprzedaje JSW.

Rocznie w kopalni Knurów - Szczygłowice wydobywa się 3,8 mln ton węgla. W tej chwili kopalnia ma złoża, która będzie można eksploatować jeszcze co najmniej przez 80 lat.

Obie firmy mają czas do końca lipca na zrealizowanie wszelkich formalności, w tym m.in. uzyskanie zgody UOKiK.

(j.)