Józef Oleksy na ministra spraw wewnętrznych i administracji - z takim wnioskiem do prezydenta zwrócił się Leszek Miller. Oleksy miałby zastąpić na tym stanowisku Krzysztofa Janika, który został nowym szefem klubu parlamentarnego SLD.

Józef Oleksy miałby także objąć tekę wicepremiera. Nie wiadomo jednak, czy byłby trzecim wicepremierem, czy może funkcję tę straci Jerzy Hausner lub Marek Pol, co jest bardziej prawdopodobne:

Decyzja Leszka Millera o wybraniu Oleksego na szefa MSWiA była dużym zaskoczeniem. Baron SLD na Mazowszu znany był z krytykowania działań rządu Millera.

Myślę, że teraz może się zdarzyć, iż będę miał więcej możliwości obserwacyjnych, większej dociekliwości, ale to nigdy z mojej strony nie był krytycyzm agresywny, ani złośliwy, tylko zawsze był nastawiony na to, by iść do przodu i dalej taką postawę będę uprawiać - tak Oleksy komentował wczoraj swoją decyzję o przyjęciu teki ministra.

Oleksy to człowiek z przeszłością. Od 1975 działał w PZPR. Były I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. W 1989 roku po raz pierwszy powołany do rządu jako minister-członek Rady Ministrów do spraw współpracy ze związkami zawodowymi.

Rok później członek prezydium Rady Naczelnej Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej. W październiku 1993 roku wybrany na marszałka Sejmu. 2 lata później powołany na urząd premiera.

25 stycznia 1996 roku podał się do dymisji po wszczęciu przez prokuraturę Warszawskiego Okręgu Wojskowego śledztwa w sprawie domniemanej współpracy z wywiadem rosyjskim. Postępowanie to umorzono trzy miesiące później.

4 lata temu Sąd Lustracyjny orzekł, że Józef Oleksy jest "kłamcą lustracyjnym", gdyż w latach 70. był tajnym współpracownikiem wywiadu wojskowego PRL. Wyrok jest nieprawomocny.

Od września ubiegłego roku Oleksy jest SLD-owskim baronem na Mazowszu. Pokonał "niezatapialnego" Mariusza Łapińskiego. Teraz Józef Oleksy łączyć będzie funkcję barona, wiceprzewodniczącego SLD, przewodniczącego sejmowej komisji europejskiej, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

09:00