Prawdopodobnie tuż po świętach PKP podpisze umowę z amerykańską firmą Tishman Speyer Properties w sprawie sprzedaży 200 hektarów gruntów w centrum Krakowa – dowiedziało się RMF. To efekt spotkania prezesa PKP Krzysztofa Celińskiego i dyrektora Tishmana na Europę Środkową Torbena Nielsena.

Amerykańska firma od czterech lat próbuje rozpocząć budowę Nowego Miasta w Krakowie. Inwestycja (m.in. hotele, nowoczesne centrum handlowo-usługowe o łącznej powierzchni ponad 200 000 m2) warta około 750 mln dolarów miała dać kilka tysięcy miejsc pracy i pozwoliłaby uporządkować teren wokół dworca. Spory z władzami miasta, PKP i różnymi ministerstwami tak zniecierpliwiły Amerykanów, że jeszcze w ubiegłym tygodniu grozili całkowitym wycofaniem się z Polski.

Na szczęście po ostatnich rozmowach przedstawicieli PKP i Tishmana można powiedzieć, że w negocjacjach nastąpił przełom: „Wydaje się, że to co ustalili prawnicy obu stron, to jest rozsądny kompromis, uwzględniający wszystkie żądania PKP i wyjaśniające wszystkie obawy Ministerstwa Infrastruktury” – powiedział RMF Witold Pasek, rzecznik amerykańskiej firmy w Polsce.

Do rozpoczęcia samej inwestycji wciąż jeszcze daleko. Jeśli w przyszłym tygodniu PKP zgodzi się na warunki przedstawione przez Tishmana szansa, że prace projektowe ruszą jeszcze w tym półroczu są bardzo duże. Władze PKP chcą z kolei, aby przyszły inwestor zagospodarował nie tylko grunty wokół stacji, ale całe podziemie dworca.

foto RMF

16:00