"Ja nie odpowiadam za wszystkie sprawy w rządzie (...). To są zawsze decyzje, które wymagają namysłu, podjęcia. Tak jak mówię, są różne zdania. Mogą być różne zdania na ten temat" - tak wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM odpowiada na pytanie o obiecywane przed wyborami rekompensaty za podwyżki cen prądu.

Od początku roku nasze domowe rachunki za prąd wzrosły o 12 procent. W nieoficjalnych rozmowach ministrowie przyznają, że o rekompensatach można zapomnieć, bo nie ma na nie pieniędzy w budżecie.

Przed wyborami Jacek Sasin obiecywał natomiast: "gwarantujemy ten poziom cen energii. (...) To jest gwarancja dla wszystkich Polaków". Teraz tłumaczy, że nie odpowiada za "wszystkie sprawy w rządzie".

Pytany o szczegóły tłumaczył: "Zgodnie z zapowiedzią mój resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu, ale dysponentem tego projektu jest obecnie Ministerstwo Klimatu". Rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd - powiedział wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM.

Jestem zwolennikiem tych rekompensat, przygotowałem taki projekt, on jest gotowy, w każdej chwili może być przedstawiony - zapewniał w internetowej części rozmowy z Robertem Mazurkiem.

Zgodnie ze swoją zapowiedzią mój resort przygotował stosowny projekt ustawy wprowadzający właśnie rekompensaty dla tych, którzy płacą więcej za prąd. Ten projekt został przejęty przez Ministerstwo Klimatu w związku z tym, że cały dział +energia+ został przeniesiony do Ministerstwa Klimatu i dzisiaj Ministerstwo Klimatu jest dysponentem tego projektu. Ja namawiałbym rząd i ministra klimatu, żeby ten projekt stał się faktem - tłumaczył Jacek Sasin.

Co mówił Jacek Sasin przed wyborami?

Zrobimy wszystko, by indywidualne gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu - mówił w połowie grudnia 2019 roku w Porannej rozmowie w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Są różne metody, żeby podwyżki nie było. Tak jak zrobiliśmy w tym roku, że było to ustawowe zamrożenie cen, czyli budżet rekompensował to wprost firmom. Są też inne metody, jak rekompensaty wprost odbiorcom - dodał.

GRUDNIOWA ROZMOWA Z WICEPREMIEREM:

Co znalazło się w projekcie?

Zgodnie z projektem odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych będą mogli liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny.

Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r., kiedy następować będzie wypłata.

Opracowanie: