Dziś w „Twoich pieniądzach” zajmujemy się odświeżaniem. To obejmuje także mieszkanie, co najłatwiej zrobić za pomocą wiosennych porządków. Tylko przy myciu okien możecie zaoszczędzić nawet połowę, gdy zrezygnujecie z profesjonalnej firmy sprzątającej na rzecz indywidualnej pomocy domowej.

Ceny za błyszczące szyby zależą od wielkości okien: pojedyncze - to koszt do 9 złotych; dwuskrzydłowe - jest o 5 złotych droższe; a szklane drzwi balkonowe do umycia to już wydatek 25 złotych - gdy zatrudniacie firmę i macie nowe okna. Za wyczyszczenie okien starego typu - rozkręcanych, zapłacicie niemal podwójnie, czyli około 20 złotych za jednoskrzydłowe okno.

Stawki pomocy domowych są niższe zwykle o 2-5 złotych za jedno okno, ale przy większej liczbie szyb, oszczędności są znaczące.

Najtaniej będzie, gdy zainwestujecie 4 złote w specjalną szmatkę do mycia okien wodą i "zatrudnicie" do tego zadania znajomego mężczyznę. Efekt: lśniące okna i potem przyjemne spotkanie przy kawie.

Koszty umycia okien przez profesjonalną firmę:
- jednoskrzydłowe: 7-9 zł
- dwuskrzydłowe: 9-15 zł
- drzwi balkonowe: 15-25 zł
- stare, drewniane, rozkręcane okno jednoskrzydłowe: 18-20 zł

Koszty umycia okien przez pomoc domową, która nie pracuje w firmie, ale dorywczo zajmuje się sprzątaniem lub prowadzi jednoosobowy biznes:
- jednoskrzydłowe: 5-8 zł
- dwuskrzydłowe: 8-12 zł
- drzwi balkonowe: 13-20 zł
- stare, drewniane, rozkręcane okno jednoskrzydłowe: 8-16 zł

Kompleksowe sprzątanie mieszkania kosztuje od 7 do 15 złotych za godzinę pracy pomocy domowej. Cena zależy od miejsca zamieszkania (w stolicy stawki są najwyższe).

Ważna podpowiedź: gdy umawiacie się z panią indywidualnie na porządki w mieszkaniu, to trzeba konkretnie ustalić, ile pani będzie sprzątać jeszcze przed rozpoczęciem usługi. Chodzi o to, żeby jasno ustalić reguły i nie martwić się potem za co płacicie, czy stawka może obejmuje także przerwę obiadową pani sprzątającej lub czas jej dojazdu do pracy.