20 bezrobotnych od pierwszego września zajmie się poszukiwaniem pracy dla innych osób, które odwiedzają urząd pracy po to, by podpisać listę bezrobotnych. Przez cztery miesiące będą odwiedzać zakłady pracy by wyszukać nowych ofert. Program nosi nazwę „Szansa na Powrót”.

Powiatowy Urząd Pracy otrzymał na ten cel ponad 500 tysięcy złotych. Dzięki temu osoby, które zostaną przeszkolone, będą zarabiać 1100 złotych miesięcznie. Nie to jest jednak najważniejsze. Jak mówi kierownik urzędu Adam Panek, od wyników ich pracy będzie zależało czy ponad 200 osób znajdzie zatrudnienie.

Przewaga pośredników nad pracownikami urzędu dla twórcy programu jest oczywista: Nikt tak dobrze nie rozumie bezrobotnego jak drugi bezrobotny. Jeżeli ktoś już spotykała się z podobnymi problemami i sobie w jakimś sensie poradził lub stworzyło mu się warunki, żeby zaradzić temu problemowi, to większa skuteczność jest, większe zrozumienie.

Jeżeli program zakończy się pełnym sukcesem, będzie można mówić o ewenemencie w skali kraju.

W lipcu bezrobocie wynosiło 17,8 procent. Szansą na nowe miejsca pracy miała być obniżona stawka podatku dla wszystkich firm. Niestety mały zapłaci więcej.

Od przyszłego roku duże firmy będą płaciły podatek 19-procentowy. Natomiast praktycznie wykluczone jest wprowadzenie takiej stawki podatku dla małych firm, które rozliczają się w ramach podatku od dochodów osobistych PIT - czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita". Jak powiedziała gazecie wiceminister finansów Halina Wasilewska Trenkner najwcześniej rozliczający się według stawek PIT i CIT zapłacą ten sam podatek w roku 2005.

09:20