W ciągu ostatnich 3 lat średnia powierzchnia dwupokojowego mieszkania w Polsce spadła z 53,5 metra kwadratowego do 49 metrów kwadratowych. Jak wynika z badań firmy redNet Consulting, które przytacza "Dziennik Gazeta Prawna", najprawdopodobniej będzie ona jeszcze mniejsza. Już teraz zdarzają się deweloperzy, którzy dwa pokoje z aneksem mieszczą na 25 metrach kwadratowych.

Klienci rozglądają się głównie za mieszkaniami tanimi, na które mają szanse uzyskać kredyt według zaostrzonych wymagań banków. A lokal mniejszy - to lokal tańszy. Dlatego hitem są niewielkie mieszkania, których cena nie przekracza 150 tys. złotych. Gazeta zebrała informacje bezpośrednio u deweloperów, z których wynika, że największym powodzeniem cieszą się teraz kompaktowe mieszkanka, w których na 30-35 metrach mieszczą się dwa pokoje z aneksem kuchennym i łazienką.

Zdolność kredytowa Polaków znacznie zmalała po wejściu w życie nowych przepisów z początkiem tego roku. Klient, który jeszcze w grudniu mógł zaciągnąć kredyt w euro o równowartości 400 tys. złotych, teraz może liczyć najwyżej na 240 tys. Jeżeli zdecyduje się na złotego, dostanie ok. 370 tys. złotych.

Jak podsumowuje gazeta, na powrót popytu na duże i drogie mieszkania trzeba będzie jeszcze poczekać nawet dwa czy trzy lata.