"Trudno nie być na Kongresie, na który zjeżdża się Polonia z całego świata - powiedział wczoraj premier Jerzy Buzek po otwarciu Drugiego Zjazdu Polonii w Warszawie. Kontrowersje wokół obecności premiera na tej uroczystości są związane z osobą Edwarda Moskala - prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Kilka dni temu oskarżył on Jana Nowaka-Jeziorańskiego o współpracę z hitlerowcami. Wszyscy przedstawiciele polskiego życia politycznego zgodnie potępili to wystąpienie. Dlatego obecność najważniejszych osób w państwie stanęła pod znakiem zapytania.

Premier długo się wahał zanim przyjął zaproszenie. W końcu przeważyła opinia, że całe środowisko nie może cierpieć za błędy jednego człowieka – Edwarda Moskala. W Teatrze Polskim, gdzie odbywa się zjazd pojawili się także marszałkowie Sejmu i Senatu – Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak. Nie było natomiast nikogo z Kancelarii Prezydenta. Pojawienie się prezesa Moskala wywołało burzę braw – dłuższą niż na powitanie premiera – i okrzyki "Moskal, Moskal". Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w swoim wczorajszym przemówieniu skrytykował stosunek polskiego rządu do Polonii. Jego zdaniem nasz rząd nie konsultuje z Polonią decyzji dotyczących jej samej. Przez to, oddala ją od siebie. Edward Moskal zapytany wczoraj o Jana Nowaka - Jeziorańskiego udawał, że nie wie o co chodzi. Odpowiedział, że "dzisiaj to nie jest temat do rozmowy". Powtórzył także, że nie zamierza przepraszać za swoje słowa. A gdy powiedziano mu, że jego zarzuty to prowokacja SB sprzed kilkunastu lat, odpowiedział: "Bujda na resorach".

Przeciwne zdanie dotyczące znaczenia Polonii, wyraził wczoraj na otwarciu zjazdu premier Jerzy Buzek. Nie wspomniał on ani słowem o skandalu związanym z wypowiedziami Moskala. „Ja chciałbym, żebyśmy mówili o Polakach za granicą, o Polakach w kraju, o naszej solidarności” – powiedział Buzek. Według niego, "Polska jest tam gdzie jest Polonia". Premier dodał też, iż Polska ma świadomość tego co zawdzięcza rodakom z zagranicy. Przypomniał, że najbardziej jaskrawym przykładem działalności Polonii była jej aktywność na rzecz przystąpienia Polski do NATO.

Zjazd Polonii w Warszawie jest drugim spotkaniem Polonii po 1945 roku. W zjeździe udział weźmie ponad 300 osób niemal z całego świata. Według szacunków poza granicami Polski żyje 18 milionów rodaków.

foto RMF FM

00:00