Błyskawiczne tempo mają prace nad ustawą, która ma umożliwić restrukturyzację kopalń Kompanii Węglowej. Przepisy, które w piątek trafiły do Sejmu, mogą zostać uchwalone już w czwartek. Jeszcze dziś odbędzie się nad nimi debata.

Do rozpoczęcia drugiego czytania ustawy brakuje opinii MSZ o jej zgodności z prawem europejskim - mówi RMF FM szef komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki Andrzej Czerwiński z PO.

Część posłów podkreśla jednak, że przy pracach nad ustawą zabrakło konsultacji, panował za to potężny chaos. W podobnym tonie wypowiadają się również nie tylko przedstawiciele związków zawodowych, ale też sejmowi prawnicy.

Czas na dyskutowanie losów poszczególnych kopalni trzeba będzie znaleźć po uchwaleniu ustawy - odpowiada poseł Andrzej Czerwiński Z PO. Ustawa jest po to, żeby dać narzędzia do ratowania Kompanii Węglowej - dodaje. Związkowi zawodowe i pracownicy od lat znali trudną sytuację swojej firmy - podkreśla polityk PO.

Dziś Solidarność zaapelowała do premier Ewy Kopacz o rezygnację z projektu likwidacji czterech kopalń. Jeśli apel pozostanie bez odzewu - związkowcy grożą strajkiem. Do protestu gotowi są nie tylko górnicy, ale też m.in. kolejarze.