26,6 mln zł długu ma do spłacenia starsze małżeństwo z Mazowsza - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. Według Rejestru oraz BIK długi niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosły do ponad 8,8 mld zł. W ciągu ostatnich trzech lat liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie o połowę.

Średnio na jednego z 365,5 tys. niesolidnych dłużników w wieku 65 plus przypada obecnie 24 tys. 175 zł niespłaconych rachunków, rat kredytów i pożyczek.

Znacząco rośnie też liczba nowych niesolidnych dłużników w wieku 65 plus - wskazało BIG InfoMonitor. W ciągu trzech lat ich odsetek zwiększył się wśród seniorów o prawie 29 proc.  - z 284,6 tys. do 365,5 tys.

Seniorzy często zadłużają się, by pomóc rodzinie

Wśród głównych przyczyn braku pieniędzy seniorzy wskazują: 

- wydatki na leczenie (59 proc.),

- kredyty konsumpcyjne (36 proc.), których rata przerasta możliwości spłaty 

- pomoc rodzinie (20 proc.).

Zbyt wysokie kredyty, jak mówi prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, nie zawsze są brane na rzeczy wyłącznie dla siebie, ale również dla rodziny, której trzeba pomóc. Do tego dochodzą nierzadko tysiące złotych pożyczone na przedmioty sprzedawane na prezentacjach, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od osób, które na nie przychodzą. Gdy dołączy się zakupoholizm, który jest sposobem na samotność i spędzanie czasu, to mimo że osoby starsze są dalekie od życia ponad stan, przepis na problemy jest gotowy - ocenia.

Prowadzenie w pojedynkę gospodarstwa domowego bardziej kosztowne

Samotność, jak dodał, ma też dodatkowy wymiar finansowy. Prowadzenie w pojedynkę gospodarstwa domowego jest bardziej kosztowne, bo bez względu na liczbę domowników zawsze istnieją stałe koszty, które złożone na barki jednej osoby są trudniejsze do udźwignięcia. Tymczasem po ukończeniu 65. roku życia co trzecia osoba mieszka samotnie, a po ukończeniu 80 lat już połowa. W całym społeczeństwie jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią 22 proc.

Wśród niesolidnych dłużników-seniorów przeważają kobiety - 52 proc., ale wśród 10 rekordzistów więcej jest mężczyzn. Na czele zadłużonych znajduje się małżeństwo z Mazowsza, które ma 26,6 mln zł zaległości, na trzecim miejscu jest 65-letnia kobieta z Dolnego Śląska z kwotą 25,8 mln zł, a czwarty - 66-letni mężczyzna, który nie uregulował 16,7 mln zł zobowiązań. Największa liczba dłużników, którzy ukończyli 64. rok życia mieszka na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.