Będzie pomoc dla zwolnionych pracowników biura turystycznego Lowcost Travel. Touroperator ogłosił bankructwo ponad tydzień temu. W Krakowie, gdzie mieściła się największa filia w kraju, na bruk trafiło prawie 300 osób. Teraz w powrocie na rynek pracy chce im pomóc krakowski Instytut Turystyki.

Instytut Turystyki chce zapłacić za studia podyplomowe i szkolenia dla byłych pracowników biura-bankruta. Oprócz tego udzieli im darmowych porad prawnych, doradzi przy zakładaniu własnego biznesu, i, co najważniejsze, udzieli bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie własnej działalności. 

Instytut ma podpisaną umowę z samorządem województwa i jak informują jego przedstawiciele, już głosił się pracodawca, który chce zatrudnić część zwolnionych pracowników. 

Przypomnijmy, że pracownicy krakowskiego oddziału brytyjskiej firmy informację o zwolnieniu otrzymali mailem. Jak twierdzą, nikt nie dostał wypowiedzenia.

Pracownicy domagali się od dyrekcji wyjaśnień i wystawienia świadectw pracy. Chcieli się również dowiedzieć, co stało się z funduszami na ich składki zdrowotne. Alarmowali, że od grudnia pracodawca nie wpłacał pieniędzy do ZUS-u.

Lowcost Travelgroup to brytyjska firma świadcząca usługi turystyczne. Swoje oddziały ma w Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce. Krakowska filia zajmowała się głównie outsourcingiem. Była największa, z 451 wszystkich pracowników grupy zatrudniała ponad 300.

(mal)