Do środy rząd ma ogłosić podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. To ma być realizacja zapowiedzi wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy z piątkowej konwencji. Dziś zasiłek dla bezrobotnych to maksymalnie 861 złotych brutto. Ile ma wynosić po zmianach? Prezydent zapowiadał nawet 51-procentowy wzrost.

Jak usłyszał reporter RMF FM w Kancelarii Premiera, wzrost  ma być dokładnie taki,  jak zapowiedział podczas konwencji prezydent Andrzej Duda. Zasiłek dla bezrobotnych musi zostać podniesiony do kwoty 1300 złotych. Ale musi być także  jeszcze wprowadzona dodatkowa formuła  wsparcia. Dodatek solidarnościowy - 1200 złotych dla każdego  bezrobotnego, który stracił pracę w wyniku tego  kryzysu spowodowanego koronawirusem - na trzy miesiące - mówił w piątek prezydent.

Ile by to kosztowało? W Polsce jest ponad 900 tysięcy bezrobotnych. Załóżmy, że wszystkim przysługuje zasiłek. To by kosztowało więc w tym roku 3,5 miliarda złotych.

Wypłata 3-miesięcznego dodatku po 1200 złotych dla wszystkich, którzy teraz stracili pracę, to kolejnych 100-200 milionów. Czyli całość powinna zamknąć się w 4 miliardach.

Ile teraz wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Szef kancelarii premiera wymownie milczy

Robert Mazurek pytał w Porannej rozmowie w RMF FM Michała Dworczyka o zasiłki dla bezrobotnych, w kontekście ostatnich obietnic prezydenta. Ile w tej chwili wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Szef kancelarii wymownie milczał przez kilka sekund. Ostatecznie poprosił gospodarza rozmowy o powiedzenie kwotyNie chcę strzelać - odpowiedział Dworczyk.

Robert Mazurek zwrócił uwagę, że najnowsza obietnica prezydenta zakłada podwyżkę zasiłku o 51 proc. W tej chwili weryfikujemy propozycje pana prezydenta - skomentował szef kancelarii premiera. Teraz jest czas bardzo dynamiczny, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, który się zaczyna - dodał.