„Uważam, że jest bardzo prawdopodobne, że na 10 maja nie będziemy mogli przygotować wyborów ze względu na napięcie polityczne. Ale mam nadzieję, że one się odbędą 10 maja” – komentował Michał Dworczyk w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich w sposób korepodencyjny. Robert Mazurek pytał również swojego gościa o prezydencką obietnicę ws. podwyżki zasiłku dla bezrobotnych. Ile on teraz wynosi? Szef kancelarii premiera milczał wymownie przez kilka sekund.


Mam nadzieję, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie i większość rządowa robi wszystko, żeby ten termin został utrzymany. Konstytucja przewiduje, że wybory mogą się odbyć do 23 maja - przypomniał w Porannej rozmowie w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Mamy trudną sytuację polityczną, kryzys związany z koronawirusem, kryzys gospodarczy i do tego poważne napięcia polityczne. Wierzę, że w tym tygodniu wygra poczucie odpowiedzialności za państwo i parlamentarzyści przegłosują ustawę pozwalająca na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych - dodał rozmówca Roberta Mazurka.

Dworczyk: Jeżeli chodzi o powrót do szkół przed wakacjami - nie ma ostatecznej decyzji

Następny etap możliwy dopiero najwcześniej po dwóch tygodniach. Trzeba obserwować, jaki to ma wpływ na dynamikę zachorowań. I wtedy będziemy decydować o kolejnym etapie luzowania obostrzeń - zapewniał szef kancelarii premiera, pytany o kolejne etapy odmrażania gospodarki, podczas Porannej rozmowy w RMF FM. Otwarcie salonów fryzjerskich i usług kosmetycznych możliwe jest najwcześniej za dwa tygodnie - dodał Dworczyk. 

Jeżeli chodzi o powrót do szkół przed wakacjami - nie ma ostatecznej decyzji. Być może będzie możliwość częściowego powrotu - mówił gość Roberta Mazurka. W tej chwili, do 24 maja, szkoły są zamknięte. Być może wcześniej nastąpi, w ograniczonym wymiarze, uruchomienie opieki nad dziećmi w klasach I-III, natomiast to też wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju - podkreślił szef KPRM.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Szef kancelarii premiera wymownie milczy

Robert Mazurek pytał Michała Dworczyka o zasiłki dla bezrobotnych, w kontekście ostatnich obietnic prezydenta. Andrzej Duda obiecał podwyżkę tego świadczenia. Ile w tej chwili wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Szef kancelarii wymownie milczał przez kilka sekund. Ostatecznie poprosił gospodarza rozmowy o powiedzenie kwotyNie chcę strzelać - odpowiedział Dworczyk.

Robert Mazurek zwrócił uwagę, że najnowsza obietnica prezydenta zakłada podwyżkę zasiłku o 51 proc. W tej chwili weryfikujemy propozycje pana prezydenta - skomentował szef kancelarii premiera. Teraz jest czas bardzo dynamiczny, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, który się zaczyna - dodał.

Dworczyk o "pomocy" TK ws. wyborów: Tego rodzaju dywagacje dzisiaj uważam za bezprzedmiotowe

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o scenariusze pozwalające na przesunięcie wyborów prezydenckich na późniejszy termin. Jednym z nich jest zaangażowanie Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby zadecydować o niekonstytucyjności niektórych przepisów tak, by umożliwić głosowanie np. 23 maja. Tego rodzaju dywagacje dzisiaj uważam za bezprzedmiotowe  - stwierdził Michał Dworczyk. Mam nadzieję, że w tym tygodniu uchwalona zostanie ustawa, która pozwoli na przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego - przekonywał.

Szef KPRM podkreślał, że "znajdujemy się w sytuacji absolutnie ekstraordynaryjnej, kiedy pandemia skomplikowała życie Polaków i w ogóle całej Europy". I w tej sytuacji musimy w jakiś sposób sobie radzić - tłumaczył. Apeluję do wszystkich parlamentarzystów o poparcie ustawy, która umożliwi przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych - mówił na antenie RMF FM Dworczyk.