Emerytowany farmaceuta z Niemiec postanowił włączyć się do dyskusji na temat dat przydatności do spożycia produktów żywnościowych. W tym celu spróbował smalcu z amerykańskiej puszki, sprzed 64 lat. Co więcej, stwierdził, że jej zawartość jest jadalna.

87-letni Hans Feldmeier z Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech, otrzymał puszkę w trakcie studiów w 1948 roku, w ramach amerykańskiej pomocy dla powojennych Niemiec. Postanowił zatrzymać konserwę na czarną godzinę. Po prostu nie chciałem jej wyrzucić - tłumaczył w rozmowie z BBC.

Ostatnio zdecydował się spróbować zawartość puszki. Zainspirowała go dyskusja na temat bezpieczeństwa żywności i umieszczanych na artykułach spożywczych dat ważności. Na biało-niebiesko-czerwonej puszce żadnej daty nie było. Pan Feldmeier zjadł więc historyczny smalec z razowym chlebem.

Specjaliści zwracają uwagę, że wyniki testu mogą wpłynąć na konsumentów, by dobrze się zastanowili przed wyrzuceniem jedzenia zaraz po wygaśnięciu daty przydatności do spożycia.