Sąd Najwyższy w Lizbonie zadecydował o podziale kwoty 15 mln euro, którą wygrała w totolotka para z portugalskiego miasta Barcelos. Niespodziewane zwycięstwo nie scementowało związku 24-latków, którzy przez 5 lat walczyli ze sobą o nagrodę. Teraz każde z byłych narzeczonych otrzyma po połowie wygranej.

Piątkowy werdykt położył kres trwającej od stycznia 2007 r. batalii sądowej skłóconej pary 24-latków. Powodem konfliktu był podział zwycięskiej puli w loterii Euromilhoes. Wkrótce po ogłoszeniu szczęśliwych skreśleń każde z narzeczonych udało się do kolektury po odbiór całości nagrody, która opiewała na sumę 15 mln euro.

Odwołania od dwóch werdyktów

W listopadzie 2010 r. sąd pierwszej instancji uznał, że Luis Ribeiro, który prawidłowo skreślił zwycięskie liczby, ma takie samo prawo do nagrody jak jego była dziewczyna, Cristina Simoes, więc wygraną trzeba równo podzielić. Kobieta jednak domagała się wypłaty całości kwoty argumentując, że to ona złożyła w kolekturze szczęśliwy kupon.

Odwołanie od decyzji sądu w Barcelos nie usatysfakcjonowało żadnej ze stron, bowiem również trybunał drugiej instancji w Guimaraes orzekł o równym podziale kwoty pomiędzy byłych narzeczonych.

Narosły odsetki, zarobili adwokaci

Werdykt Sądu Najwyższego w Lizbonie, który nakazuje równy podział nagrody pomiędzy Luisa i Cristinę, jest identyczny z orzeczeniem poprzednich instancji. Jeszcze dziś zwrócę się do organizatora loterii Euromilhoes o wypłatę Luisowi Ribeiro kwoty 8 mln euro. Nagroda po ponad 5 latach procesu zwiększyła się bowiem o 1 mln euro odsetek - poinformował Vasco Cardoso, adwokat mężczyzny.

Według szacunków skłóconej pary, proces sądowy pozwolił zarobić ich adwokatom równowartość prawie 20 proc. wartości nagrody.