W londyńskim salonie figur Madame Tussaud's można podziwiać dwudziestą trzecią z kolei podobiznę Elżbiety II. Ostatnią figurę monarchini odsłonięto w 2001 roku. Tym razem artyści mieli wyjątkowo trudne zadanie - królowa nie zgodziła się na pozowanie.

Lepiąc figurę z wosku, eksperci z salonu Madame Tussaud's mogli polegać jedynie na najnowszych fotografiach królowej i wzorcu, który powstał 11 lat temu. Monarchini nie wyraziła zgody na pozowanie, więc stworzenie jej wiarygodnego wizerunku wymagało wyjątkowych umiejętności.

Elżbieta druga obchodzi właśnie Diamentowy Jubileusz, czyli 60 rocznicę objęcia tronu. Artyści mają nadzieję. że w tym szczególnym dla monarchini roku, udało im się uchwycić ciepło, jakie bije z twarzy królowej.

Woskowa podobizna królowej ma na głowie koronę. Ubrana jest w białą suknię wyszywaną 50 tysiącami kryształów. Koszt nowej atrakcji w londyńskim salonie figur woskowych to prawie 150 tysięcy funtów.

Kilka tygodni wcześniej w galerii figur woskowych Madame Tussauds stanęły woskowe podobizny innych członków rodziny królewskiej: Kate Middleton i księcia Williama. Postacie wymodelowano w oparciu o fotografię wykonaną w chwili, gdy para ogłosiła zaręczyny. Choć figury księżnej Cambridge i wnuka królowej Elżbiety można chyba zaliczyć do bardzo udanych, to książęca para nie była zachwycona pomysłem.

Galerię Madame Tussaud's, znajdującą się przy Baker Street, przy której mieszkał słynny detektyw Sherlock Holmes, bohater książek Arthura Conan Doyle'a, łączą bliskie więzy z rodziną królewską od 180 lat. Pracownia i muzeum woskowych figur działa w Londynie od 1835 r. Pierwszym brytyjskim monarchą, którego woskowy odlew wykonano dla muzeum był William IV (na tronie w latach 1830-37).