Manekiny Kate Middleton i księcia Williama stanęły w galerii figur woskowych Madame Tussaud's. Postacie wymodelowano w oparciu o fotografię wykonaną w chwili, gdy para ogłosiła zaręczyny. Choć figury księżnej Cambridge i wnuka królowej Elżbiety można chyba zaliczyć do bardzo udanych, to książęca para nie była zachwycona pomysłem.

Woskowa przyszła księżna Cambridge ma na palcu imitację pierścionka zaręczynowego z szafiru i diamentów. Oryginał, podarowany jej przez księcia Williama, należał swego czasu do jego matki, księżnej Walii Diany.

Dokładną replikę sukienki, którą Kate miała na sobie, wykonał dom mody Helayel of Issa, który zaprojektował też oryginał. Willama także ubrano w replikę jego garnituru, z dwurzędową marynarką wykonaną przez tego samego krawca Gieves & Hawkes. Zadbano też o akcesoria: torebkę, zegarki, identyczne obuwie itd. Książęca para, która z końcem kwietnia obchodzić będzie pierwszą rocznicę ślubu w Opactwie Westminsterskim, była informowana o postępie prac na każdym etapie, choć - jak twierdzą media - do pomysłu odniosła się bez entuzjazmu.

Uśmiech - największe wyzwanie

Woskowe manekiny Williama i Kate kosztowały 150 tys. funtów każdy i wymagały czterech miesięcy wytężonej pracy trzydziestoosobowej ekipy artystów. Poszczególne części ciała wykonano osobno, a następnie złożono razem. Włosy Kate wymagały układania pasmo po paśmie i ustylizowania. Dużym wyzwaniem była też rekonstrukcja uśmiechów i nadanie twarzom szczęśliwego wyrazu.

Manekiny ustawiono w części galerii zwanej "strefą królewską", w pokoju będącym rekonstrukcją sali tronowej. Stoją niedaleko woskowych postaci Elżbiety II, księcia Edynburga Filipa, następcy tronu, księcia Walii Karola, jego żony Camilli, brata Williama Harry'ego oraz księżnej Diany, która sprawia wrażenie, jakby spoglądała z aprobatą na związek.

Będzie więcej woskowych Kate i Williamów

Książę i księżna Cambridge z czasem będą mieli swoje woskowe odlewy także w oddziałach Madame Tussaud's w Amsterdamie i Nowym Jorku. Nowojorski manekin Kate ma być ubrany w długą suknię koloru bladej lawendy zaprojektowaną przez Alexandra McQueena, którą nosiła na uroczystości rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (Bafta). Książę William wystąpi w smokingu.

Galerię Madame Tussaud's, znajdującą się przy Baker Street, przy której mieszkał słynny detektyw Sherlock Holmes, bohater książek Arthura Conan Doyle'a, łączą bliskie więzy z rodziną królewską od 180 lat. Pracownia i muzeum woskowych figur działa w Londynie od 1835 r. Pierwszym brytyjskim monarchą, którego woskowy odlew wykonano dla muzeum był William IV (na tronie w latach 1830-37).