Najpopularniejszym sportem w Norwegii są biegi narciarskie, a następnie biathlon. Dopiero na trzecim miejscu jest piłka nożna - wynika z najnowszych badań norweskiej opinii publicznej.

Ankietowani musieli wymienić trzy dyscypliny oraz trzy nazwiska najlepszych bądź najpopularniejszych ich zdaniem norweskich sportowców. 60 proc. wskazało na biegi narciarskie, 56 proc. na biathlon, a zaledwie 43 proc. na futbol. Kolejne miejsca zajęły piłka ręczna (41 proc.) i narciarstwo alpejskie (39 proc.).

Zdaniem specjalistów, powodem takich wyników są ostatnie sukcesy norweskich biegaczek i biegaczy: medale zimowych igrzysk olimpijskich Vancouver 2010 oraz mistrzostw świata Oslo 2011. Natomiast piłkarze w ostatnich latach nic wielkiego nie osiągnęli, a teraz w kiepskim stylu przegrali eliminacje do Euro 2012.

Według respondentów, najpopularniejszym obecnie sportowcem w Norwegii jest biegaczka narciarska Marit Bjoergen. Tuż za nią uplasowali się jej kolega z reprezentacji Petter Northug i koleżanka Therese Johaug. Za nimi jest alpejczyk Aksel Lund Svindal, a na piątym miejscu biathlonista Ole Einar Bjoerndalen. Kolejne lokaty zajęli kolarze: Thor Hushovd i Edvald Boasson Hagen. Pierwszy z piłkarzy, kapitan reprezentacji Brede Hangeland, znalazł się dopiero na 12. pozycji.

W latach 90. piłka nożna była niekwestionowanym sportem numer jeden, jeżeli chodzi o popularność, przyciąganie sponsorów oraz oglądalność transmisji telewizyjnych. Teraz są to narciarstwo i kolarstwo, ponieważ nikt nie chce oglądać kolejnych porażek - zaznaczył przedstawiciel firmy, która przeprowadzała badania.