Stany Zjednoczone przeżywają inwazję cykad Brood X. Miliardy owadów wychodzą na powierzchnię po 17 latach spędzonych pod ziemią. Korzystają z tego ptaki i gryzonie, dla których cykady są pożywieniem.

Według specjalistów owady mogą się pojawić w 18 stanach. Już są w Waszyngtonie o czym przekonał się korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Cykl rozwojowy larw trwa około 13-17 lat. Ostatni raz pojawiły się w wielu regionach Stanów Zjednoczonych w 2003 roku i 2004 roku. Cykady są jednymi z najdłużej żyjących owadów na świecie. Prawie całe życie spędzają pod ziemią, żywiąc się korzeniami drzew.

Szacuje się, że na jeden akr (nieco ponad 4 tys. metrów kwadratowych), może przypaść nawet 1,5 miliona cykad. Według prognoz, na powierzchni, w sumie mogą pojawić się dziesiątki miliardów owadów.

Kiedy larwy są gotowe do wyjścia na powierzchnię, budują błotne rurki w glebie, tzw. chatki cykady. Owady czołgają się przez nie, aby znaleźć miejsce do przeobrażenia się w dojrzałą, skrzydlatą postać.


Koncerty cykad co dnia

Cykady, jako dorosłe osobniki, żyją tylko od dwóch do czterech tygodni. Żywią się młodymi drzewami i winoroślami. Na powierzchnię wychodzą po to, aby kopulować. Samce cykad wabią wówczas samice głośnymi wibracjami. Naukowcy zmierzyli natężenie tego dźwięku. Okazuje się, że może być tak głośne jak uruchomiony motocykl.

Dlaczego cykady pojawiają się na powierzchni tylko w konkretnych okresach? Jedna z hipotez mówi o tym, że pomaga im to unikać drapieżników. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 30 zł za polskie truskawki. Kiedy będzie taniej?