W niektórych rejonach Polski już można kupić krajowe truskawki. Niestety, ich cena - jak zazwyczaj na początku sezonu - może odstraszać. Na targu truskawki kosztują między 25-30zł za kilogram, a w małych sklepach warzywnych nawet 34 zł.

W tym roku z powodu przymrozków sezon na truskawki zacznie się później. Dlatego też na spadek cen tych owoców, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na razie - jak zauważa branżowy portal sadyogrody.pl - na rynkach hurtowych polskie truskawki potaniały, ale minimalnie. Wraz z poprawą pogody na sprzedaż trafia więcej owoców z upraw spod folii i szklarni, ale wciąż nie jest ich zbyt dużo. 

Ile więc trzeba zapłacić za kilogram truskawek w hurcie?

W pierwszym tygodniu maja za polskie truskawki trzeba było płacić 20-30 złotych za kilogram. A niekiedy - jak np. na Rynku Hurtowym Bronisze nawet 34 zł. Dziś polskie truskawki są w cenie 16-25 zł za kilogram.

Z kolei na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. za łubiankę krajowych truskawek (2 kg) trzeba zapłacić 55-58 zł.

Na Giełdzie Kaliskiej ceny truskawek również delikatnie spadły. Obecnie kilogram tych owoców kosztuje 24 zł.  Z początkiem maja było to w granicach 28 zł/kg.

W Krakowie na Placu Targowym Rybitwy polska truskawka kosztuje 18-20 zł/ kg. Pierwsze dostawy tych owoców sprzedawano za 22-25 zł/kg.

Zdecydowanie tańsze są truskawki z importu. Truskawki kosztują od 11 do 17 złotych za kilogram, przeciętnie to 16 złotych za kilogram - informuje Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego Bronisze, cytowana przez portal sadyogrody.pl

Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i chwilę poczekać na spadek cen. Wszak to dopiero początek sezonu na polskie turkawki. Za dwa-trzy tygodnie zwiększy się ilość oferowanych owoców, a tym samy ich ceny będą niższe.

Wyjątkowo drogi początek sezonu na owoce?

Ale nie tylko truskawki mogą na razie odstraszać ceną. Kilka dni temu internet obiegło zdjęcie z Wilkszyna (woj. dolnośląskie), gdzie za kilogram czereśni trzeba zapłacić ponad 160 zł!

Zdaniem ekspertów, wysokie ceny owoców i warzyw w sklepach i na straganach to efekt przymrozków, które nawiedziły Europę. Z ogromnymi problemami walczą plantatorzy z południowych Niemiec, Włoch czy Hiszpanii. Ponadto z sytuacji na Zachodzie korzystają eksporterzy z Turcji i windują ceny.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach, czereśnie są w cenie od 25 do 40 złotych za kilogram, ale przeciętna cena to 35 złotych - informuje Anna Kaszewiak, ekspertka ds. promocji i komunikacji.

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki są pyszne, słodkie i niskokaloryczne. To także prawdziwa bomba witaminowa. Szklanka tych owoców pokrywa 150 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C i jedną dziesiątą zapotrzebowania na kwas foliowy.

Truskawki to także źródło witamin z grupy B, które odpowiadają za funkcjonowanie układu nerwowego, oraz witaminy A, która jest ważna w procesach widzenia, oraz witaminy E - silnego przeciwutleniacza.

Warto przypomnieć, że dzięki dużej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy truskawki opóźniają proces starzenia się skóry i chronią ją przed stanami zapalnymi.