Włosi ogłosili, że wygrali odwieczną winną rywalizację z Francuzami. W tym roku wyprodukowali więcej białego wina musującego prosecco niż ich sąsiedzi szampana. To wydarzenie historyczne - podkreślają włoscy producenci trunku.

Konsorcjum producentów wina ogłosiło, że wyprodukowano 330 milionów butelek prosecco i 300 milionów szampana. Zauważono, że to właśnie włoskie wino musujące stało się na świecie popularniejsze od francuskiego konkurenta dzięki m.in. niższej cenie. To nim w wielu krajach będzie wznoszony noworoczny toast.

Obliczono, że w Italii i na całym świecie w noc sylwestrową otwartych zostanie ponad 70 milionów butelek włoskiego wina musującego.

Prosecco jest szczególnie chronione przez producentów, którzy dbają o to, by nie było podrabiane i by serwowano je we właściwy sposób. Włoskie ministerstwo rolnictwa mianowało nawet latem tego roku po raz pierwszy specjalnego inspektora, którego zadaniem jest kontrola, jak wino to jest podawane w lokalach, a także jego sprzedaży w sklepach. Działa on przede wszystkim w rejonie Treviso, gdzie jest ono produkowane.

(abs)