Furorę robi w Paryżu humorystyczny spektakl dla turystów. Jego autor, znany francuski komik Olivier Giraud naśmiewa się po angielsku z wad paryżan. Przedstawienie "Jak stać się w godzinę prawdziwym paryżaninem?" przyciągnęło już ponad pół miliona widzów!

Paryż jest być może światową stolicą mody, ale w niedrogich sklepach z odzieżą zagranicznych turystów zaskakuje często arogancja sprzedawców. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych - gdzie Giraud wcześniej mieszkał - klient sieciówki może poczuć się, jak sugeruje komik, jak król. W Paryżu jest trochę inaczej. Giraud radzi więc turystom, by nigdy nie mówili np. "dzień dobry" czy "dziękuję" - jeśli bowiem tak zrobią, sprzedawca pomyśli, że zajmując się klientami wyświadcza im przysługę.

Jest w tym dużo prawdy. Byłam w jednym z paryskich butików i agresywna sprzedawczyni krzyknęła do mnie: "Czego chcesz?!" - opowiada paryskiemu korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi amerykańska turystka.

Spektakl "Jak stać się w godzinę prawdziwym paryżaninem?" grany jest we francuskiej stolicy już od dziewięciu lat i przyciąga coraz większe tłumy.

(mpw)