400 kilometrów na godzinę - taką prędkość rozwija pociąg, który już za dwa lata pojawi się na włoskich trasach. Ten najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy w Europie środek lokomocji mierzy ponad 200 metrów długości. Na pokład może zabrać 470 pasażerów.

Pociąg, który odległość Rzym-Mediolan pokona w rekordowo krótkim czasie 2 godzin i 20 minut, będzie w najbliższym czasie testowany, a regularne kursy zacznie w 2014 roku.

Supernowoczesna maszyna jest połączeniem luksusu, komfortu, bezpieczeństwa i poszanowania zasad oszczędzania energii oraz ochrony środowiska. Będzie mknąć po torach niemal bezszelestnie, a pasażerowie nie będą odczuwać wibracji. Włoscy projektanci zapewniają, że będzie to także najpiękniejszy pociąg świata. Jeśli weźmie się pod uwagę włoskie wyczucie smaku i cenę każdego ze składów - ponad 30 milionów euro - wydaje się to całkiem prawdopodobne.

Jak podkreśla dziennik "Il Messaggero", pociąg to prawdziwe technologiczne cacko włoskich kolei państwowych. Zostało wyprodukowane przez firmy z Włoch we współpracy ze stroną kanadyjską. Na włoskie trasy wyjedzie 50 takich składów.