Maskotką piłkarskich mistrzostw świata w 2014 roku będzie pancernik kulowaty. To zagrożony wyginięciem ssak, który żyje tylko w Brazylii - poinformował ukazujący się w Rio de Janeiro dziennik "Veja". Oficjalna prezentacja maskotki została zaplanowana na październik.

Pancernik kulowaty ma około pół metra wzrostu i waży do 1,5 kilograma. Jest jednym z najmniejszych gatunków w rodzinie pancerników. W razie niebezpieczeństwa zwija się w kulę przypominającą skórzaną piłkę. Jak ujawnił brazylijski dziennik, pancernik miał kilku kontrkandydatów. Byli wśród nich puma, papuga ara i "Saci" - postać z folkloru brazylijskiego.

Drugi mundial w ojczyźnie Ronaldo

W 2007 roku FIFA wydała decyzję o przyznaniu Brazylii organizacji mundialu 2014. To największy piłkarsko kraj świata - mówił wtedy prezydent UEFA Michel Platini. Brazylia bardzo dużo wniosła do światowego futbolu. Dla każdego piłkarza występ w Brazylii to będzie coś specjalnego. Wyjazd tam to jak pielgrzymka do Mekki lub do Jerozolimy - zaznaczał.

Brazylia, pięciokrotny mistrz świata w piłce nożnej, ostatni raz była organizatorem Mundialu w 1950 roku. Wówczas w finale na Maracanie gospodarze niespodziewanie przegrali z Urugwajem 1:2. Tamten mecz oglądało na trybunach ok. 200 tysięcy kibiców.

Dzięki decyzji FIFA, Brazylia dołączyła do grona nielicznych krajów, którym dwukrotnie przyznano prawo do organizacji mundialu. Dotychczas dwa turnieje zorganizowały: Francja (1938 i 1998), Meksyk (1970 i 1986), Niemcy (1974 i 2006) oraz Włochy (1934 i 1990).