Istnieją już od 755 lat i od samego początku pełniły tę samą funkcję, którą obecnie przypisujemy hipermarketom. Mowa o krakowskich Sukiennicach, które w czwartek obchodziły swoje kolejne urodziny. Święto upamiętnia sławetny remont budynku zakończony w 1879 r., dzięki któremu zyskały on obecny wygląd. Rok 2012 jest wyjątkowy, ponieważ minęło 20 lat od kiedy to prywatne firmy mogą użytkować hale na parterze Sukiennic.

Jak wspominają starsi i młodsi bywalcy tego szczególnego domu handlowego, można tu kupić podstawowe produkty potrzebne do życia. Znajdziemy tu jedzenie ubrania, czy charakterystyczne krakowskie pamiątki. A skąd nazwa Sukiennice? (...) pieczywo, mięso i buty, a zaraz potem zaczęto sprowadzać z Flandrii i Anglii sukna - stąd Sukiennice.

Jednakże asortyment i gusta kupujących z wiekiem się zmieniały. Początkowo wszechobecne były tradycyjne wypieki, wędliny, a trochę później wspomniane sukna. Obecnie, Sukiennice pełne są rękodzieła, biżuterii i pamiątek. Po słynnej przebudowie przed przeszło 130 laty, obok funkcji handlowej, stały się też miejscem kulturalnym. Odbywały się tu bale i przyjęcia, a na piętrze powstała galeria obrazów, późniejszy oddział Muzeum Narodowego.

Niezwykła ozdoba

Przy okazji święta na fasadzie Sukiennic zawisł ogromny naszyjnik z czerwonych korali. Pozostanie tam do 7 sierpnia. Największe kule-korale, osadzone na płycie Rynku, służą do zaprezentowania fotografii 3D na zasadzie fotoplastikonu. Zaglądający do wnętrza zobaczą na specjalnych ekranach pokaz trójwymiarowych fotografii prezentujących atrakcje Małopolski, w tym kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego, tatrzańskie szczyty i przełęcze, specjały regionalnej kuchni.

W zamierzeniu samorządowych władz regionu, czerwony koral ma się stać symbolem Małopolski. Koral to element tradycyjnego stroju ludowego, kojarzy się z czymś dobrym, odświętnym, przynoszącym szczęście. Chcemy, aby koral zaczął się też kojarzyć Polakom z Małopolską - wyjaśniła Anna Niedźwieńska, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Troszkę o historii...

Sukiennice to prawdopodobnie najstarsza w Polsce galeria handlowa. Są pozostałością dawnych średniowiecznych kramów sukiennych. Powstały w XIII w., kiedy przy okazji lokacji Krakowa w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się postawić dwa rzędy kramów dla handlarzy suknem. Nowe murowane Sukiennice wystawił w połowie XIV w. król Kazimierz III Wielki. W 1555 r. budowla spłonęła. Szybko przystąpiono do jej odbudowy. Sukiennice zwieńczono wówczas attyką i dobudowano arkadową loggię. Sukiennice stały się renesansową ozdobą Krakowa. Swój obecny wygląd uzyskały podczas restauracji dokonanej w latach 1875-1879 przez architekta Tomasza Prylińskiego.

Ostatni remont Sukiennic przeprowadzono w 2009-2010 roku. Wymieniono m.in. posadzki, odmalowano ściany i odrestaurowano łukowate stropy, odnowiono kramy, wykonano nowe kanały technologiczne dla instalacji, zainstalowano nawiewy ciepłego powietrza i ogrzewanie podłogowe stoisk. Wymieniono oświetlenie hali oraz podcieni. Pieniądze na remont całego parteru Sukiennic wraz z elewacjami i piwnicami pod halą - ok. 23,5 mln zł - pochodziły z Funduszu Norweskiego, budżetu gminy Kraków oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Hala Sukiennic ma wymiary 111 na 10 metrów. Znajduje się w niej prawie 50 kramów z pamiątkami i wyrobami rękodzieła artystycznego z Krakowa i Małopolski. Można w nich kupić m.in. biżuterię, bursztyn, rzeźby, szkło i stroje ludowe. W poszukiwaniu pamiątek oraz niepowtarzalnej atmosfery do Sukiennic zaglądają turyści z całego świata.