10 marca obchodzony jest w Polsce Dzień Mężczyzn. To święto z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i jest przede wszystkim kolejną okazją do umilenia sobie codzienności i wspólnego spędzenia czasu. Jak w kreatywny sposób świętować ten dzień i co kupić panom? Wiele inspiracji znajdziecie w naszym tekście.

Dzień Mężczyzn został zapoczątkowany stosunkowo niedawno, bo pod koniec 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Organizacja Narodów Zjednoczonych szybko wsparła ten pomysł, po to aby zagwarantować równouprawnienie w świętowaniu dla panów. Wszak panie mają swoje święto 8 marca. Wtedy obchodzimy Dzień Kobiet. 

Święto męczenników?

Święto mężczyzn nie ma jednak zbyt wielu zwolenników w Polsce - być może dlatego, że nie wszyscy o nim wiedzą. Data, kiedy świętuje się Dzień Mężczyzn, nie jest natomiast przypadkowa. 

W Kościele katolickim 10 marca obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Świat inaczej niż Polska

Spore zamieszanie wywołuje również fakt, że Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest... 19 listopada. 

Do tego dochodzi jeszcze zdecydowanie bardziej popularny w naszym kraju Dzień Chłopaka, który świętowany jest 30 września. Tak więc w kalendarzu nie brakuje świąt specjalnie dla mężczyzn. 10 marca to jednak kolejna okazja do wspólnego celebrowania! 

Jak obchodzić Dzień Mężczyzn?

Jest wiele sposobów na świętowanie Dnia Mężczyzn. Panów możemy zaskoczyć na przykład śniadaniem do łóżka, pomysłowym obiadem, czy zabraniem na spacer do lasu. 

Ze względu na pandemię koronawirusa możliwość wyjścia do kina czy restauracji jest obecnie mocno ograniczona. Nic straconego! Również w domu możecie zorganizować na przykład seans filmowy. Przede wszystkim zadbajcie o atmosferę. Przygotujcie słodkie lub słone przekąski i napoje.

Warto także zapytać samego zainteresowanego, co chciałby robić w Dzień Mężczyzn. 

Sprawdź: Przepis na najlepszą, włoską pizzę

Dzień Mężczyzn - co kupić?

Perfumy, ubrania, kosmetyki to absolutne klasyki prezentowe. Co jeszcze można kupić panom z okazji Dnia Mężczyzn? 

 • skarpetki z ulubionym motywem z serialu czy klubu piłkarskiego;
 • karnet do wykorzystania w ulubionym sklepie;
 • książka;
 • gra;
 • drobna elektronikę np. gadżet do samochodu;
 • gra planszowa. 

Na 10 marca możecie przygotować dla mężczyzny także tak zwany zestaw prezentowy. Poniżej kilka inspiracji: 

 • zestaw poprawiający humor: fizyczny album lub folder na komputerze, gdzie znajdą się wasze ulubione zdjęcia, a nawet i najśmieszniejsze memy; 
 • zestaw pasjonata: gadżety nawiązujące do ulubionego filmu czy serialu; 
 • zestaw kulinarnego smakosza: ulubione przekąski mężczyzny wybrane według określonego klucza np. pochodzące z konkretnego regionu geograficznego lub składniki potrzebne do wykonania jakiejś potrawy; 
 • zestaw sportowy: drobne przedmioty, które przydadzą się do ćwiczeń w domu; 
 • zestaw mola książkowego: (oczywiście) książka, ciepłe skarpety, a także ulubiony napój mężczyzny. 

Zobacz również: