Olimpijskie monety NBP już w sprzedaży. Na rynek trafiły złote monety 200-złotowe, srebrne 10-złotówki oraz dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold czyli połączenia miedzi, cynku, aluminium oraz cyny. Zainteresowanie? Olbrzymie - od rana przed lubelskim oddziałem NBP w kolejce ustawiło się ok. 100 osób.

Kolekcjonerom podobają się okolicznościowe monety. Bardzo ładne, z gustem zrobione - mówią. Jak się tyle lat zbiera, to warto stać. Od wielu, wielu lat zbieram - dodaje mężczyzna stojący w kolejce.

Jak wyglądają monety?

Głównym motywem graficznym rewersu dwustuzłotówki są zawodniczki skaczące o tyczce. Natomiast na awersie znajdują się półkoliste linie tworzące szachownicę, w którą wkomponowane są wizerunki zawodników różnych dyscyplin sportowych.

Rewers srebrnej dziesięciozłotówki przedstawia zawodników pięciu różnych dyscyplin sportowych, wkomponowanych w pięć splecionych ze sobą kół - olimpijski symbol. Na awersie monety widnieje logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz orzeł na tle konturów panoramy miasta.

Na rewersie dwuzłotówki zobaczymy postać biegnącego lekkoatlety na tle zarysów sylwetek biegaczy. Monety zaprojektował Andrzej Nowakowski, a tradycyjny awers z orłem - Ewa Tyc-Karpińska.