Kolekcjonerzy na jej widok wstrzymują oddech. Najdroższa złota moneta świata, warta 7,5 mln dolarów, jest już w Warszawie. To jedna z 13 amerykańskich dwudziestodolarówek z 1933 roku. Dziś i jutro można ją będzie oglądać w stołecznej Królikarni Muzeum Narodowego. I jest naprawdę pilnie strzeżona.

Zabezpieczenia spokojnie można porównać do tych znanych z amerykańskich filmów szpiegowskich. Wystarczy zaznaczyć, że moneta, zwana Double Eeagle, przyjechała do Polski z własną ochroną. Oprócz tego amerykańskiego skarbu pilnują specjaliści z Polski.

Na tym jednak nie koniec środków ostrożności. Królikarnia jest monitorowana. Sama moneta znajduje się w szkatułce wykonanej ze szkła pancernego. Nawet najdrobniejszy ruch natychmiast uruchomi alarm.

W nocy moneta trafi do ultra bezpiecznego sejfu. Jest czego strzec. Identyczny Double Eagle przez blisko 70 lat był poszukiwany przez amerykański Secret Service. Odnaleziono ją podczas aukcji. Monetę zlicytowano za 7 mln 600 tys. dolarów.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpoczęło się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach.

Skarb narodowy USA

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do naszych czasów zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox - wszystko po to aby Stany Zjednoczone mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu. Obecnie tylko jeden Double Eagle jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych egzemplarzy należy do rządu USA. Agenci Secret Service śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdy znaleziony egzemplarz.

Moneta, którą będzie można zobaczyć podczas wystawy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.

To pierwsza oficjalna wystawa Double Eagle w Europie. Ta moneta, to jeden z najbardziej fascynujących elementów w historii amerykańskiej numizmatyki. Dlatego jest nam niezmiernie miło gościć ją w Warszawie. Dzięki prezentowanej kolekcji zwiedzający będą mieli unikalną okazję zapoznać się z bogatą historią amerykańskiej waluty i na własne oczy zobaczyć piękne i drogocenne okazy - mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, organizatora wystawy.

"Najdroższa złota moneta świata - legendarny Double Eagle i jego historia", Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a. Wystawa czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00.

www.double-eagle.pl