W Krakowie zaprezentowano CyberRybę - najnowszy prototyp podwodnego robota mobilnego. Niecodzienna maszyna może być wykorzystywana do badań zbiorników wodnych - pomoże zaplanować naprawy podwodnych urządzeń i wesprze poszukiwania osób zaginionych na akwenach.

CyberRyba została skonstruowana przez doktorantów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej: Marcina Malca i Marcina Morawskiego przy współpracy z absolwentem Politechniki Adamem Trzmielem. Unikatowa w skali Polski konstrukcja została pokazana na 17. Międzynarodowych Targach EUROTOOL, które odbywają się w Krakowie.

CyberRyba jak... karp


Pierwowzorem CyberRyby był karp. Jak powiedział Marcin Malec, pomysł skonstruowania takiego robota narodził się kilka lat temu na zajęciach z bioniki prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej przez prof. Andrzeja Samka. Studenci mieli przenieść dowolne rozwiązanie ze świata natury na grunt techniczny. Pierwsza stworzona konstrukcja (autorstwa Malca, Morawskiego i Dominika Wojtasa) została nagrodzona w konkursie Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinach automatyki, robotyki i pomiarów - "Młodzi Innowacyjni 2010".

Prace nad najnowszym prototypem elektronicznej ryby (CR 5) zakończyły się na początku października. Siłą napędową robota jest złożony z trzech ruchomych sekcji ogon zakończony płetwą. Za zmianę zanurzenia, jak u prawdziwej ryby, odpowiada pęcherz pławny. CyberRyba może poruszać się w górę lub w dół. Komunikaty takie jak skręć w lewo, skręć w prawo są przesyłane drogą fal radiowych - mówił Marcin Malec, autor konstrukcji CyberRyby, doktorant Politechniki Krakowskiej.

Elektroniczna, ale - jak żywa


Robot zarówno wyglądem, jak i wykonywanymi w wodzie ruchami przypomina prawdziwą rybę. Korpus jest wykonany z tworzywa sztucznego, wkrótce zyska jeszcze silikonową powłokę. W głowie umieszczony jest odbiornik i elektroniczny system sterowania, który reaguje na polecenia przesłane z laptopa. Możliwe jest (jak w prototypie czwartym) wyposażenie CyberRyby w czujniki i kamerę.

Wynalazek pozwoli m.in. na precyzyjne badanie zbiorników wodnych - poszukiwania zaginionych osób, planowanie napraw zanurzonych urządzeń i konstrukcji czy podglądanie zagrożonych gatunków ryb. CyberRyba mogłaby być wykorzystywana podczas wstępnego rekonesansu zbiorników wodnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy ich przeszukiwanie przez ludzi zajęłoby dużo czasu i mogłoby grozić ich życiu i zdrowiu - powiedział Malec.

Najnowszy prototyp robota został zbudowany we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej. Praca młodych naukowców jest wspierana przez Politechnikę Krakowską, a także w ramach małopolskiego funduszu stypendialnego dla doktorantów "Doctus".

Nowości i ciekawostki


Na Międzynarodowych Targach EUROTOOL/Blach-Tech-Expo 2012 w Krakowie swoją ofertę prezentuje ponad 250 firm. To w zasadzie targi dla branży producentów obrabiarek i tych, którzy używają maszyn sterowanych cyfrowo, ale pokazujemy na nich wiele ciekawych rozwiązań. Można na przykład zeskanować twarz i wydrukować ją w 3D uzyskując mini rzeźbę, będzie tu też prezentowany robot saperski, jest wiele urządzeń, które sterowane cyfrowo zastępują człowieka. CyberRyba należy do takich właśnie nowości - powiedziała prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.