Robot przystąpi do egzaminu? Tak, to możliwe. W Japonii. Tamtejsi naukowcy mają nadzieję, że automat uda się do tego przygotować w ciągu dziesięciu lat. A wyzwanie przed nim nie byle jakie, bo będzie zdawać na jedną z najlepszych uczelni świata, prestiżowy Uniwersytet Tokijski.

Aby dostać się na studia, robot będzie musiał dokładnie zrozumieć pytania i precyzyjnie na nie odpowiedzieć. Egzamin obejmuje pięć zagadnień: matematykę, nauki ścisłe, nauki humanistyczne, język japoński i język obcy.

Sztuczna inteligencja będzie musiała przeformułować pytania z języka japońskiego na język rozumiany przez komputer, czyli równania i wzory matematyczne. Następnie rozwiąże je za pomocą systemu algebry komputerowej - wyjaśnia Hidenao Iwane z japońskiej korporacji informatycznej Fujitsu, która przyłączyła się do projektu.

W zeszłym roku superkomputer Watson, zbudowany przez IBM, wygrał po trzydniowych zmaganiach popularny w USA telewizyjny quiz, pokonując dwóch dotychczasowych mistrzów tej konkurencji. Watson rozumie przekazywane po angielsku informacje i potrafi je niezwykle szybko analizować; przeszukuje pamięć na podstawie słów kluczowych, a następnie formułuje możliwe odpowiedzi i wybiera tę najbardziej prawdopodobną. Iwane podkreśla, że japońskiego robota czeka o wiele trudniejsze zadanie.