Wielu miłośników samochodów z napędem 4x4 twierdzi, że pojazdy te sprawdzają się doskonale w każdych warunkach – zarówno w terenie, jak i mieście. Czy ich utrzymanie jest drogie? Z jakimi kosztami muszą liczyć się kierowcy, którzy wybiorą auto terenowe?

Wielu miłośników samochodów z napędem 4x4 twierdzi, że pojazdy te sprawdzają się doskonale w każdych warunkach – zarówno w terenie, jak i mieście. Czy ich utrzymanie jest drogie? Z jakimi kosztami muszą liczyć się kierowcy, którzy wybiorą auto terenowe?
Jeepy w mieście to codzienność /Adobe Stock

Samochody terenowe wyróżnia zarówno charakterystyczny wygląd, jak i przeznaczenie. Ich producenci oferują pojazdy przeznaczone typowo do jazdy w trudnych warunkach terenowych (jak choćby Jeep Wrangler czy kultowy Land Rover Defender), jak i modele, które mogą być wykorzystywane w ruchu miejskim (Jeep Cherokee czy Nissan Patrol). Jeżeli rozważasz zakup samochodu terenowego, to poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci przekalkulować taki wydatek.

Samochód terenowy czy SUV?

Ponieważ zakup samochodu terenowego to spory wydatek, warto mieć na uwadze to, jak intensywnie będzie on użytkowany w trudnych warunkach. Jeżeli tylko sporadycznie, dobrym pomysłem może być zakup samochodu z segmentu SUV. Takie pojazdy łączą cechy auta osobowego i terenowego. W bardzo trudnym terenie nie poradzą sobie one tak dobrze jak dedykowane terenówki, ale są wygodniejsze, gdy mowa o poruszaniu się po mieście.

W Polsce w ostatnich latach SUV-y cieszą się coraz większą popularnością - z informacji moto.pl wynika, że od stycznia do kwietnia 2019 r. zarejestrowano ponad 15,5 tys. małych crossoverów i SUV-ów. Z jednej strony są one wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, co gwarantuje użytkownikowi wygodę w czasie podróżowania, z drugiej są bezpieczne. Napęd na cztery koła to gwarancja stabilnej jazdy, nawet w niekorzystnych warunkach.

Ile kosztuje terenówka?

Cena samochodu terenowego zależy od wielu czynników, np. jego stanu technicznego, wyposażenia i roku produkcji. Używany pojazd można zakupić już za ok. 10 tys. zł. Zadbane i w pełni sprawne modele kosztują dwa razy więcej, czyli ok. 20 tys. zł. W przypadku aut prosto z fabryki ceny zaczynają się od ok. 190 tys. zł za Toyotę Land Cruiser. Rachunek może jednak wzrosnąć w zależności od tego, na jakie wyposażenie czy akcesoria zdecyduje się klient. Kierowcy, którzy uwielbiają off-road czy planują dalekie wyprawy, z pewnością będą mieć rozbudowaną listę dodatkowego osprzętu.

Przy zakupie używanego samochodu terenowego szczególną uwagę trzeba zwrócić na jego stan techniczny. Jeżeli na ramie, na której zostało osadzone nadwozie, pojawiła się korozja, to w perspektywie kilku lat właściciel musi spodziewać się ogromnych wydatków. Niska cena w przypadku pojazdów z tego segmentu to jedynie pozorne oszczędności.

Koszty utrzymania terenówki

Samochody terenowe nie są tanie w utrzymaniu. Mimo że są one dostosowane do jazdy nawet w trudnym terenie, to każda taka wyprawa może wiązać się z kosztownymi awariami. Wówczas często konieczna jest wymiana całych podzespołów. Tylko komplet nowych opon może pochłonąć kilka tysięcy złotych. Inaczej mówiąc, chociaż są to pojazdy solidne, to nie są niezniszczalne. Także ich serwis jest droższy niż w przypadku samochodów osobowych.

Codzienne używanie samochodu terenowego wiąże się z koniecznością zakupu sporej ilości paliwa. Wiele z dostępnych na rynku modeli to pojazdy odznaczające się dużym jego zużyciem (co najmniej 10 l na 100 km). To kolejny powód, dla którego jeszcze przed zakupem terenowego modelu warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście będzie on wystarczająco intensywnie użytkowany w trudnych warunkach. Jeżeli tak, problem wysokiego spalania można rozwiązać instalacją gazową.

Zarówno ceny samochodów terenowych, jak i koszty ich eksploatacji powodują, że w ich przypadku prestiż idzie w parze z kosztami. Osoby poszukujące oszczędności mogą się rozczarować - wszelkie "kompromisy" mogą negatywnie odbić się na funkcjonalności pojazdu.

Polisa OC dla samochodu terenowego

Jednym z wydatków, który muszą ponosić właściciele pojazdów terenowych, jest zakup ubezpieczenia OC. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC jest ustalany odgórnie przez ustawodawcę, kierowcy przy jego wyborze mogą kierować się ceną. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu terenowego?

- Cena polisy OC jest uzależniona od wielu czynników. Dla towarzystw ubezpieczeniowych znaczenie ma zarówno doświadczenie,  wiek kierowcy czy wypracowane przez niego zniżki, jak i parametry samochodu - mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń OC/AC Ubezpieczamy Auto.

Kiedy warto zainwestować w samochód terenowy?

Mimo że zakup i utrzymanie terenówki wiąże się z dużymi kosztami, to czasem wybór pojazdu z tego segmentu może być korzystnym rozwiązaniem. Odnosi się to zwłaszcza do kierowców, którzy mieszkają na obszarach wiejskich lub na obrzeżach miast, które nie są jeszcze w pełni zagospodarowane. W takiej sytuacji zakup samochodu terenowego czy nawet SUV-a może być dobrą inwestycją - samochód osobowy w takich warunkach może po prostu się nie sprawdzić.