"Janusz palnął. Rozmawiałem z nim o tym. Wszystko już wyjaśnione" - mówi Ryszard Kalisz, gość Kontrwywiadu RMF FM, o wywiadzie, w którym Janusz Palikot skrytykował Aleksandra Kwaśniewskiego. "To w PO wszyscy mówią: 'Niech Donek zadecyduje'. U nas jest inaczej. Różnimy się, ale potrafimy się porozumieć" - przekonuje jeden z liderów koalicji Europa Plus Twój Ruch i dodaje: "Z polityką jest jak z zupą – lepiej, żeby nie wszyscy jedzący wiedzieli, jak się ją przygotowuje". Kalisz deklaruje również, że jeśli zostanie wybrany do Parlamentu Europejskiego, nie będzie startował w wyborach na prezydenta Warszawy. "Gdybym nie wszedł do PE, decyzję ws. prezydentury Warszawy podejmę jesienią" - dodaje.

Konrad Piasecki: Wciąż lubi pan Janusza i jego odwagę?

Ryszard Kalisz: Jest odważny, trzeba mu to oddać.

Jest - wycenia Kwaśniewskiego na 1-2 procent, chce wyrzucać Piskorskiego.

Panie redaktorze, palnął, ale jest kampania. Nie zajmujmy się tym, co jest wypowiedziane przez Janusza nawet w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej". Zajmujmy się tym, jaki mamy program, co robimy. Wczoraj byłem w Kujawsko-Pomorskiem...

No tak, w Kaliszu, z Januszem. Z żadnym mężczyzną się pan tyle nie podróżował, wszystko wiem.

Ale jednocześnie rażą mnie jego prowokacje.

Pan mówi w tej reklamówce: wciąż rozumiemy się bez słów. I rozumie pan, po co mu takie wyskoki jak ten Kwaśniewski "góra 2 procent"?

To jest jego osobowość, mówiąc krótko.

Ale czy to jest osobowość nadająca się na lidera formacji politycznej koalicji wyborczej?

Liderami jesteśmy wszyscy, bo to jest koalicja. Liderem jest Andrzej Celiński, Paweł Piskorski, Ryszard Kalisz i Janusz Palikot.

Ten Piskorski co to Palikot mówi, że by go chętnie wyrzucił z Twojego Ruchu?

Już panu powiedziałem, że mamy kampanię. Rozmawiałem wczoraj z Januszem Palikotem, powiedziałem mu, co o tym wszystkim sądzę. Dla mnie sprawa jest zamknięta. Walczymy - wygramy. 25 maja bardzo wszystkich proszę od urn wyborczych. Ryszard Kalisz - listna numer 5, pozycja nr 1 w Warszawie i okolicach. Nie żadna lista SLD - pamiętajcie państwo.

Jest to wczorajsze spotkanie - Ryszard Kalisz, ja się wcielę na chwilę w Janusza Palikota: Rysiu, masz do mnie żal za tego Kwaśniewskiego, co powiedziałem, że 2 procent?

Osobistych rozmów nigdy nie ujawniam.

Ale to była osobista? Myślałem, że polityczna.

Osobisto-polityczna, ale ten wątek osobisty też był, bo ona była w cztery oczy.

To jaki był ten polityczny? Ochrzanił go pan?

Panie redaktorze, wszyscy działamy na rzecz jak najlepszego wyniku Europy Plus Twojego Ruchu.

Palikot też?

Cytat

Palikot? Nobody is perfect

Wszyscy musimy działać. Działa tak Aleksander Kwaśniewski i działa tak Janusz Palikot i działają wszystkie inne osoby. Nobody is perfect.

No zdecydowanie. Zwłaszcza Palikot ostatnimi czasy.

Nobody is perfect, nikt nie jest doskonały.

Mówił pan kiedyś w tym studiu: "Palikot po prostu kłamie, jego wiarygodność jest niska, trudno jest z nim usiąść przy stole". Wygląda na to, jakby się sprawdzało...

Od tamtego czasu siadałem z nim przy stole wielokrotnie...

Teraz pytanie, czy pan już tego nie pożałował.

...przejeździłem z nim mnóstwo, mnóstwo kilometrów, byliśmy w różnych sytuacjach. Za dwa tygodnie Europa Plus Twój Ruch, drodzy państwo, 25 maja.

Palikot jest dobrym liderem formacji?

Jeszcze raz powtarzam: liderem jestem ja, Andrzej Celiński, Paweł Piskorski, Janusz Palikot i tak dalej.

Tak, tak, ale Palikot jest jednym z liderów.

Bardzo dobrze nam się rozmawia. Te rozmowy to nie jest tak jak w partiach wodzowskich, jak u Jarosława Kaczyńskiego, że on coś powie, a wszyscy na nóżkach kłaniają się od wejścia, czy jak u Donalda Tuska - wszyscy mówią: "Niech Donek zadecyduje". Tutaj jest również rozmowa, jak się spotykamy na naszych spotkaniach politycznych, czasami rozmowa bardzo taka odpowiedzialna. Mówimy sobie wszystko w oczy. Ale kiedyś ktoś powiedział: jak się przygotowuje zupę - lepiej, żeby nie wszyscy ją jedzący wiedzieli.

No tak, i parówki, i politykę. Co do polityki zgoda.

Koalicja Europa Plus Twój Ruch to jest naprawdę koalicja, która tworzy ramy nowoczesnej polskiej liberalnej lewicy. My się różnimy, ale potrafiliśmy usiąść i się porozumieć.

Ale tak z ręką na sercu: nie ma pan poczucia, że ten eksperyment jednak mało udany?

Musimy robić eksperymenty - czy będzie udany, zobaczymy 25 maja - dlatego że dzisiaj mamy totalny konserwatywny przechył. Niektórzy politycy nie mają świadomości, że to państwo jest dla wszystkich. Chcą zrobić państwo tylko dla swoich wyznawców. A dla wielu ludzi w Polsce jest duszno. To jest też przyczyna wyjazdów.

Tylko problem jest taki, że wyborca chyba nie wie - sądząc po sondażach - czym was jeść, czy wy jesteście bardziej lewicowi, czy bardziej liberalni, czy bardziej radykałowie, czy bardziej umiarkowani.

Cytat

Drodzy państwo, nie bądźcie trybalistyczni!

Namawiam wszystkich państwa: drodzy państwo, nie bądźcie trybalistyczni, czyli plemienni, nie głosujcie tak, jak się przyzwyczailiście kiedyś, na mniejsze zło, czyli na Platformę albo na PiS. Głosujcie na większe dobro - Europę Plus Twój Ruch.

No większe, większe, jak na pana patrzę...

Na dobro!

Na dobro. Tak. Tylko, że pytanie, kim wy jesteście właściwie?

Jesteśmy koalicją lewicy-liberalnej.

A radykałowie czy umiarkowani, antyestablishmentowi czy establishmentowi?

I tacy i tacy.

Właśnie nie można być i takim i takim.

Można. Niech pan spojrzy na Platformę, ile razy ją pan chwalił, że ma skrzydła Panie redaktorze, to pan zmienia zdanie.

Platforma rzeczywiście skrzydeł ma co nie miara, ale jednak jest establishmentowa i umiarkowana.

W czym?

We wszystkim właściwie.

Jest tchórzliwa. Boi się PiS-u przede wszystkim. Boi się Kościoła. Boi się sama siebie. Wszyscy boją się Tuska, że ich wyrzuci.

PiS-u to się chyba nie boi, tylko PiS-em straszy.  A, że Tuska się boi - tak. To jest inna sprawa.

Jak to się nie boi PiS-u? Boi się! Platforma nie podejmuje wielu czynności, dlatego, że boi się reakcji PiS-u, Kaczyńskiego.

Cytat

PO jest tchórzliwa. Boi się PiS-u. Boi się Kościoła. A wszyscy boją się Tuska, że ich wyrzuci

Skoro jest tak świetnie, to dlaczego macie tak katastrofalne sondaże? Pan w Warszawie jeszcze jakoś sobie radzi, ale Europa Plus jako całość - słabo.

Ja sobie bardzo dobrze radzę. "Jakoś" to źle powiedziane. Bardzo dobrze sobie radzę, mam doskonałe sondaże.

Nawet jak pan będzie ciągnął w górę, to cała Europa Plus ściągnie pana pod wodę.

Na pewno wygramy. Zobaczy pan - przejdziemy do europarlamentu. Spokojnie.

No pan może przejdzie, i jeszcze ze dwóch...

Drodzy Państwo, dlaczego ważne jest, by zagłosować na Europę Plus Twój Ruch? Dlatego, że wbrew konserwatywnej lewicy, takiej postpeerelowskiej, takiej, która zatrzymała się w roku 2005, czyli SLD - spójrzcie tylko na wyraz twarzy Millera - to jest podstawa do tworzenia w przyszłości bardzo wyrazistej lewicowo-liberalnej formacji, która będzie mogła przejąć stery państwa na rzecz partycypacji obywatelskiej od tych prawicowych, już zmęczonych PiS-ów i Platform.

Nie wiem, czy pański język dociera do wszystkich... "partycypacja obywatelska"...

Uczestnictwo obywatelskie.

Ale - pytanie o Kwaśniewskiego. Nie denerwuje pana, że on tak jedną nogą w tej kampanii?

Nie. On po pierwsze nie jest jedną nogą. Jest dwiema nogami. Dzisiaj o 13 będziemy mieli konferencję. Zapraszam. Nota bene w siedzibie SD, czyli - jak pan widzi - współpraca wygląda wyśmienicie. I będzie wiele mówił o różnych kwestiach kampanijnych, również o tym, co się stało. Drodzy Państwo - on jest. Tylko jako były prezydent ma oczywiście wiele swoich zobowiązań.

Oj ma, oj ma... Tak. To widać. Amerykański portal...

Ale powiedział wielokrotnie - sercem, umysłem, działaniem wspiera Ryszarda Kalisza, Marka Siwca, Barbarę Nowacką i tak dalej, i tak dalej.

A propos tych aktywności - amerykański portal opisuje: "Kwaśniewski zasiada w radzie gazowej spółki zaufanego człowieka Janukowycza". Kompromitujące trochę.

Ale wie pan, od razu pan wyciąga wnioski. Ja nie mam pojęcia o tym, co pisze amerykański portal...

Buzzfeed o tym pisze.

Wie pan, on jest wolnym człowiekiem.

A nie powinien bardziej ostrożnie podchodzić do swojej aktywności?

 Mi trudno skomentować fakt, o którym nie wiem. Nie wiem, na ile wiarygodna jest ta informacja.

A gdyby byłaby wiarygodna?

Gdyby słońce miało dzisiaj przestać świecić, to pewnie redaktor Piasecki nie byłby tak opalony.

To świeciłby Ryszard Kalisz jasnym blaskiem.

Nie, nie drodzy państwo. Kwaśniewski jest wolnym człowiekiem.

A na ile pan wycenia Kwaśniewskiego? Palikot góra 2 procent, a pan?

Czy pan mnie słucha? Ja dzisiaj powiedziałem - w ogólnie wyceniam go bardzo wysoko, znamy się doskonale i powiem panu wprost: bardzo sobie cenię czasami wielogodzinne rozmowy o polityce w cztery oczy, bardzo często nawet Kwaśniewskiego ze mną i bardzo wysoko go oceniam. Natomiast jeszcze raz powtarzam - to jest koncepcja lewicowo-liberalnej formacji, nowoczesnej, inteligenckiej również dla ludzi pracy najemnej, wrażliwej społecznie. Europa Plus Twój Ruch.

To ostatnie pytanie - dzisiaj jest pan posłem, za 10 dni może europosłem jak się uda, a na jesieni kandydatem na prezydenta Warszawy?

Nie. Ja nigdy nie mówiłem, że będę kandydował.

Mówił pan, że coraz bardziej będzie się pan skłaniał, że kocha pan Warszawę coraz bardziej, że miłość do Warszawy w panu rośnie.

Dobrze, że pan to dodał, bo by ludzie pomyśleli, że ja coś mówiłem. Nie, mówiłem tylko w kontekście referendum najbardziej zresztą przez pana tu dociśnięte słowo, w tym studiu było, że nie wykluczam. Jasne, że nie wykluczam. Krótko mówiąc - jeżeli państwo wybierzecie mnie na eurodeputowanego, to nie stratuję na prezydenta Warszawy.

Cytat

Krótko mówiąc - jeżeli państwo wybierzecie mnie na eurodeputowanego, to nie stratuję na prezydenta Warszawy

A gdyby pana jednak nie wybrali albo Europa Plus miała słaby wynik?

No to otwiera się wszystko inne.

Jako europoseł nie będzie pan startował?

Jako europoseł nie będę startował na prezydenta Warszawy.

A jako poseł zwykły być może?

Nie odpowiadam na to pytanie, podejmuję decyzję i to, bardzo konkretnie mówię, na jesieni, gdybym nie wszedł do europarlamentu.