„Kabaretowa propozycja Grzegorza Schetyny. Lewandowski grzmiał, że ten program jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Mucha jeszcze wczoraj krytykowała 500+. Schetyna robi zwrot o 180 stopni, a wielu polityków PO nie nadąża za nim” – mówi, pytany o propozycję PO 500 zł na każde dziecko gość Kontrwywiadu RMF FM, wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dodaje, że środki na 500+ są w budżecie. „Program Rodzina 500+ będzie w tym tygodniu przegłosowany przez parlament – jutro w Sejmie, w piątek przez Senat. Nie sądzę, żeby Platforma w tej sprawie miała jakąkolwiek wiarygodność” – mówi Bielan. „500 zł oznacza, że przez 18 lat państwo przekaże rodzicom mniej więcej 108 tys. zł. Koszty utrzymania dziecka to około 180 tys.” – tłumaczy.

„Kabaretowa propozycja Grzegorza Schetyny. Lewandowski grzmiał, że ten program jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Mucha jeszcze wczoraj krytykowała 500+. Schetyna robi zwrot o 180 stopni, a wielu polityków PO nie nadąża za nim” – mówi, pytany o propozycję PO 500 zł na każde dziecko gość Kontrwywiadu RMF FM, wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dodaje, że środki na 500+ są w budżecie. „Program Rodzina 500+ będzie w tym tygodniu przegłosowany przez parlament – jutro w Sejmie, w piątek przez Senat. Nie sądzę, żeby Platforma w tej sprawie miała jakąkolwiek wiarygodność” – mówi Bielan. „500 zł oznacza, że przez 18 lat państwo przekaże rodzicom mniej więcej 108 tys. zł. Koszty utrzymania dziecka to około 180 tys.” – tłumaczy.
Adam Bielan /Michał Dukaczewski /RMF FM

Co z międzynarodową komisją do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej? O międzynarodowej komisji mówiliśmy wtedy, kiedy rządziła PO. Mówiłem otwarcie, że w pełni katastrofa nie zostanie wyjaśniona, winni nie zostaną ukarani dopóty, dopóki PO będzie rządziła - odpowiada wicemarszałek. Jego zdaniem "Platforma była zainteresowana, żeby pełna prawda o katastrofie nie wyszła na jaw". Bielan dodaje, że PO nie potrafiła przekonać nawet swoich rodaków, że katastrofa smoleńska jest w pełni wyjaśniona. Gość RMF FM uważa, że "komisja, którą powołał Antoni Macierewicz, ma szansę wyjaśnić okoliczności katastrofy". Poprzednia była powołana przez rząd, który nie był zainteresowany pociągnięciem do politycznej odpowiedzialności. Premier, szef MON, szef kancelarii premiera powinni ponieść odpowiedzialność za katastrofę. PO musiała bronić swoich liderów - mówi Bielan.

Senat znalazł 20 mln dla uczelni o. Rydzyka? Nie szukał tych pieniędzy - odpowiada gość Kontrwywiadu RMF FM. Nic mi nie wiadomo, żeby Senat miał się tym zajmować - mówi Adam Bielan, pytany o deklarację premier, że sprawa trafi do Senatu. Dodaje, że ustawa o szkolnictwie wyższym zabrania w formie dotacji przekazywania pieniędzy prywatnym uczelniom.

Konrad Piasecki: Klub trochę postawiony przed ścianą przez Platformę Obywatelską. 500 złotych oni proponują dla każdego dziecka. Co wy z tym zrobicie?

Adam Bielan: Dlaczego postawiony przed ścianą? Myślę, że to kabaretowa propozycja Grzegorza Schetyny. Jeszcze rano w dniu, w którym Grzegorz Schetyna organizował tę konferencję, w piątek, Janusz Lewandowski grzmiał, że ten program jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki...

Zaraz, zaraz. Pan mówi: "Kabaretowa propozycja", ale ja słyszałem Beatę Szydło, która mówiła o każdym dziecku. Ja wiem, w dokumentach programowych tego nie było, ale o każdym dziecku mówiła, czyli też była kabaretowa.

Od początku we wszystkich naszych dokumentach programowych mówiliśmy wyraźnie - 500 złotych na każde drugie dziecko i więcej, a na pierwsze dziecko w rodzinach gorzej sytuowanych...

Ale pamięta pan, że werbalnie czasami mówiliście o każdym dziecku.

Ja widziałem wiele konferencji, na których Beata Szydło wyraźnie to mówiła...

...a ja widziałem debatę z Ewą Kopacz, gdzie mówiła o każdym dziecku...

...a Platforma, panie redaktorze, przez ostatnie 1,5 roku poświęciła bardzo dużo czasu, żeby ten program dezawuować, twierdzić, że nie ma na ten program środków w budżecie i dzisiaj chce zwiększyć wydatki budżetowe na ten program dwukrotnie - z 17 miliardów na 40.

Tyle że dzisiaj to oni będą tymi dobrymi, którzy chcą dać każdemu dziecku, a wy tymi złymi, którzy dzieci dzielicie na lepsze i gorsze.

Cytat

Mieli 8 lat na to, żeby stworzyć z prawdziwego zdarzenia politykę prorodzinną

Nie będą tymi dobrymi, bo są na szczęście w opozycji, więc nikomu niczego już dać nie mogą. Mieli 8 lat na to, żeby stworzyć z prawdziwego zdarzenia politykę prorodzinną...

Ale chcieć dać mogą.

Natomiast pytanie czy będą wiarygodni - czy wyborcy im uwierzą. Czy uwierzą partii, która przez 8 lat w tej sprawie niczego nie zrobiła, a dzisiaj...

...pan jako wyborca Platformy nie wierzy w szczerość ich intencji...

Nie jestem wyborcą Platformy, natomiast - jak widać po sondażach - tych wyborców jest coraz mniej.

Nie ma mowy o poddaniu się opozycji w tej sprawie? Czy nie jest tak, że Prawo i Sprawiedliwość uzna: "A może rzeczywiście dajmy każdemu, czemu nie"?

Cytat

Od 1989 roku tak gigantycznego programu w sensie wydatków nie było

Nad tym programem pracowaliśmy bardzo długo - ponad 1,5 roku. Ten program był dobrze wyliczony, co zresztą pokazuje, że od 1989 roku tak gigantycznego programu w sensie wydatków nie było. Wprowadzamy w zaledwie 3 miesiące od wyborów, bo ten program...

...tak specjalnie dobrze wyliczony nie jest, skoro państwo się musi na niego zadłużać...

...program 500+ - poinformujmy naszych słuchaczy - będzie przegłosowany przez parlament w tym tygodniu. Jutro w Sejmie, w piątek przez Senat.

A umie pan odpowiedzieć na pytanie, dlaczego akurat 500 złotych, skoro to tak dobrze wyliczony program? Dlaczego nie 400, dlaczego nie 600, tylko akurat 500?

Zawsze można zadać pytanie, dlaczego nie 400, dlaczego nie 600.

Nie, bo można też zadać pytanie, dlaczego np. nie 250 od pierwszego dziecka.

Cytat

Przez 18 lat państwo przekaże rodzicom mniej więcej 108 tysięcy złotych

500 złotych oznacza, że przez 18 lat państwo przekaże rodzicom mniej więcej 108 tysięcy złotych. Przy wyliczeniach rozmaitych ekspertów koszty utrzymania dziecka to jest około 180 tysięcy, więc znaczną część tych kosztów pokryje państwo.

No tak, ale dlaczego akurat 108, a nie 107 ani nie 109?

Dlatego że takie są właśnie możliwości budżetowe.

Ale możliwości budżetowych nie ma...

...są panie redaktorze...

...bo i tak trzeba się zadłużać na ten program...

...są środki...

...wobec czego możliwości nie ma. Pytanie - jak się bardzo zadłużymy...

Cytat

Zarówno w tym roku, jak i w przyszłym deficyt nie powinien przekroczyć 3 procent PKB

Panie redaktorze, te środki są w budżecie. Jak pan wie, zarówno w tym roku, jak i w przyszłym deficyt nie powinien przekroczyć 3 procent PKB, więc te środki są w budżecie.

Ale to jest i tak w zeszłym roku 50 miliardów, w tym roku ponad 50 miliardów, więc dziura budżetowa i tak jest gigantyczna.

Ale to jest wciąż poniżej 3 procent PKB.

Rozumiem, że będziecie głusi na te pomysły i propozycje opozycji?

Cytat

Grzegorz Schetyna robi teraz zwrot o 180 st., a wielu polityków Platformy, co warto powiedzieć, nie nadążą

Opozycja, konkretnie Platforma Obywatelska, miała 8 lat, żeby swoje propozycje wdrażać w życie. Grzegorz Schetyna robi teraz zwrot o 180 st., a wielu polityków Platformy, co warto powiedzieć, nie nadążą, bo Joanna Mucha jeszcze wczoraj Program 500+ jako taki krytykowała, no to traci wiarygodność.

Pytam, czy pozostaniecie głusi na te niewiarygodne - jak pan mówi - czy kabaretowe propozycje?

Prowadziliśmy bardzo pogłębione konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi, samorządami, etap prac na poziomie rządu został zakończony, teraz będzie głosowanie w parlamencie, ale nie sądzę, żeby Platforma Obywatelska miała w tej sprawie kolejny ruch wykonać.

Panie marszałku, gdzie jest wielka międzynarodowa komisja do spraw katastrofy smoleńskiej?

Jest nowa komisja powołana przez ministra Macierewicza. Ja mam nadzieję, że ta nowa komisja będzie mogła tę katastrofę wyjaśnić.

Tak ale miał być wielka, międzynarodowa. Przez 6 lat mówiliście: potrzeba powołania wielkiej międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej. W wielkiej komisji Antoniego Macierewicza jest 4 doradców zagranicznych, z których jeden zajmował się katastrofami lotniczymi. 

Mówiliśmy o tym wtedy, kiedy rządziła Platforma Obywatelska. Ja mówiłem otwarcie, że w pełni katastrofa smoleńska nie zostanie wyjaśniona i winni tej katastrofy, zarówno w sensie prawnym jak i politycznym, nie zostaną ukarano dopóty dopóki Platforma będzie rządziła. Dlatego że Platforma była zainteresowana, żeby pełna prawda nie wyszła na jaw.  

Beata Szydło mówiła tedy: tylko międzynarodowa komisja i sprowadzenie wraku wyjaśnią, co się wydarzyło 10 kwietnia. Nie mamy wraku, nie mamy międzynarodowej komisji.

Cytat

Według badań CBOS-u z kwietnia ubiegłego roku tylko 20 proc. Polaków uważa, że ta katastrofa została w pełni wyjaśniona

PiS był wtedy w opozycji. Nie miał zaufania do działań Platformy Obywatelskiej. Z resztą nie tylko PiS. Według badań CBOS-u z kwietnia ubiegłego roku tylko 20 proc. Polaków uważa, że ta katastrofa została w pełni wyjaśniona.

Czyli rozumiem, że jak PiS powołał komisję to macie do niej zaufanie i ona już nie musi być międzynarodowa?

Oczywiście, że mamy zaufanie do komisji, którą powołaliśmy.

A dlaczego ona nie jest międzynarodowa? Dlaczego nie wprzęgnięto do niej NATO, Unii Europejskiej, międzynarodowych organów badających katastrofy lotnicze?

Ja mówiłem o komisji międzynarodowej, w momencie kiedy Platforma w sposób nieudolny próbowała wyjaśnić tę katastrofę.

Komisja była potrzebna wtedy, kiedy rządziła Platforma Obywatelska.

Jak wynika z badań opinii publicznej, nie potrafiła przekonać nawet swoich rodaków, że ta katastrofa jest w pełni wyjaśniona.

Pan uważa, że te obietnice komisji międzynarodowej są nieaktualne odkąd rządzi PiS?

Nie. Uważam, że komisja, którą powołał pan minister Macierewicz ma szansę okoliczności tej katastrofy wyjaśnić.

Ona ma wyjaśnić skąd się wzięły wybuchu w tupolewie, bo rzecznik MON-u mówi, że są na to dowody.

Nie znam tej wypowiedzi rzecznika.

W piątek wieczorem w Polsacie News to powiedział.

Cytat

Każde tego rodzaju ciało powinno mieć na początku swojego działania kredyt zaufania

Poczekajmy na działania komisji. Myślę, że każde tego rodzaju ciało powinno mieć na początku swojego działania kredyt zaufania.

A pana, chłodnego analityka, nie niepokoi trochę, że rzecznik MON-u w 31 godzin po powołaniu komisji już mówi o wybuchach?

Rzecznik ma prawo do takich wypowiedzi, ale poczekajmy na raport końcowy komisji.

I międzynarodowej komisji już nie potrzebujemy.

Moim zdaniem okoliczności tej katastrofy może teraz wyjaśnić komisja powołana przez rząd.

...bo poprzednia nie mogła...

Powtarzam - poprzednia była powołana przez rząd Platformy, który siłą rzeczy - z powodów politycznych - nie był zainteresowany pociągnięciem do politycznej odpowiedzialności. Panie redaktorze, poza odpowiedzialnością prawną...

Ale ta komisja ma badać przyczyny katastrofy, a nie konsekwencje prawne, bo to bada prokuratura.

...przypomnę, że tak naprawdę nikt w Polsce za tę katastrofę w sensie prawnym nie poniósł odpowiedzialności. Minęło ponad 5 lat. Nawet jeżeli to była zwykła katastrofa transportowa, to ktoś powinien za to ponieść odpowiedzialność. Nikt nie poniósł odpowiedzialności prawnej...

Jest pan pewny, że nikt? Jest pan pewny, że nikt nie zasiadł na ławie oskarżonych?

...natomiast w sensie politycznym...

Panie marszałku, chciałbym się dowiedzieć.

Cytat

Zarówno premier, minister obrony narodowej, jak i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - którzy organizowali tę wizytę - powinni ponieść odpowiedzialność

...zarówno premier, minister obrony narodowej, jak i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - którzy organizowali tę wizytę - powinni ponieść odpowiedzialność. Takiej odpowiedzialności nie ponieśli, Platforma musiała bronić swoich liderów.

Umie pan mi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie sięgnięto do informacji wywiadowczych teraz? Dlaczego nie sięgnięto po międzynarodowych ekspertów? Dlaczego nie sięgnięto po instytucje międzynarodowe, które by uwiarygodniły to śledztwo podkomisji Antoniego Macierewicza?

Komisja zaczyna działać, została powołana w zeszłym tygodniu i dlaczego pan uważa, że nie sięgnie po informacje wywiadowcze? Jestem przekonany, że będzie prosić o pomoc prawną inne państwa.

A dlaczego nie sięga po ludzi? Autorytety międzynarodowe?

Ale może im zlecać rozmaite ekspertyzy. Jak pan sam powiedział, w tej komisji zasiada już czterech obywateli nie Polski. Jestem przekonany, że współpraca z ekspertami z innych krajów też będzie nawiązana.

Co zrobi formacja rządząca, jeśli Komisja Wenecka orzeknie, że jej działania naruszały demokratyczne standardy?

Poczekajmy na raport. Nie wiem dlaczego pan zakłada a priori, jaki będzie wynik kontroli Komisji Weneckiej.

Nie, ja nic nie zakładam. Ja pytam co "jeśli".

Komisja Wenecka przyjechała do Polski wczoraj. Dzisiaj będzie się spotykać m.in. z władzami Senatu. O 14 spotkanie z prezydium Senatu i z szefami największych klubów w Senacie, więc poczekajmy na raport Komisji.

A wyobraża pan sobie, że Komisja uzna, że naruszaliście standardy, a wy wzruszycie ramionami i powiecie: "No to cóż z tego"?

Cytat

Nie zakładam złej woli członków Komisji

Różne rzeczy mogę sobie wyobrazić, natomiast nie zakładam złej woli członków Komisji.

Nie mówię o złej woli, pytam o konsekwencje ich orzeczeń.

W pana pytaniu jest teza, że Komisja Wenecka już wie mniej więcej, co napisze w tym raporcie, zanim przyjechała do Polski.

Nie, ja pytam co zrobicie "jeśli".

To jest ciekawa teza, możemy na ten temat dyskutować, natomiast poczekajmy do raportu.

Panie marszałku, pan mi wkłada w usta słowa, których nie powiedziałem. Pytam, co zrobicie "jeśli".

Jeśli będzie taki raport, to zaprosi mnie pan - mam nadzieję - do studia i chętnie się na ten temat wypowiem.

Czy Senat znalazł już 20 milionów dla ojca Rydzyka?

Senat, z tego co wiem, nie szukał tych pieniędzy.

Premier Szydło mówi, że sprawa dofinansowania wróci w Senacie i nie widzi powodu, żeby poprawki Senat nie przyjął w tej sprawie.

Nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby Senat miał się tą sprawą zajmować.

Czyli w ogóle się nie pochylicie nad troskami finansowymi ojca Tadeusza Rydzyka.

Jak pan wie, ustawa o szkolnictwie wyższym zabrania w formie dotacji...

Ale można skądinąd wziąć.

...przekazywania pieniędzy prywatnym uczelniom, natomiast jeżeli pan mnie pyta generalnie o pomoc państwa dla m.in. tej uczelni, to uważam, że ona powinna być traktowana tak, jak inne uczelnei, jeżeli wykonuje...

...a zna pan jakąś uczelnię, której dawano 20 milionów rocznie?

W sensie dotacji nie, natomiast w sensie grantów - jak najbardziej...

A to granty są na konkretne działania.

...mam nadzieję, że uczelnia toruńska nie będzie traktowana gorzej niż inne tego typu uczelnie.