Małgorzata Pierz-Pękala ze swoim synem Danielem to pierwszy na świecie duet matka-dziecko, który zdobył Koronę Ziemi. Wrócili właśnie z wyprawy do Australii i Oceanii. Pani Małgorzata jest księgową z Zakopanego i sama sfinansowała swoje wyprawy wydając na to wszystkie oszczędności.

Matka z synem stanęli na szczycie australijskiej Góry Kościuszki 21 grudnia ubiegłego roku, zbywając pełną Koronę Ziemi składającą się z najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów.

Droga do zdobycia Korony Ziemi zaczęła się dla zakopiańczyków 9 lat temu, gdy Małgorzata Pierz-Pękala powiedziała synowi, że planuje wyprawę na Mont Blanc. Szesnastoletni wtedy Daniel zabronił mamie samotnej wyprawy. Skończyło się na tym, że wspólnie zdobyli francuski szczyt. Tak zrodziła się pasja.

Po Mont Blanc stanęli na afrykańskim Kilimandżaro, argentyńskim Aconcagua, rosyjskim Elbrusie oraz McKinley na Alasce. W kwietniu 2010 wyruszyli na Mount Everest i po trudnej wyprawie, 24 maja wspólnie stanęli na wysokości 8850 m n.p.m.. Daniel wspiął się na szczyt jako najmłodszy Polak w historii polskiego himalaizmu.

Nie jesteśmy profesjonalnymi alpinistami, ale lubimy góry i sporo po nich chodzimy -powiedziała po wejściu na "Dach Świata" Małgorzata Pierz-Pękala.

Po himalajskim ośmiotysięczniku zakopiański tandem stanął na Mount Vinson na Antarktydzie. 9 grudnia ubiegłego roku zdobyli indonezyjską Piramidę Carstensza, a 21 grudnia Górę Kościuszki tym samym kończąc składającą się z 9 szczytów Koronę Ziemi.

Lista szczytów zdobytych przez Małgorzatę Pierz-Pękalę i Daniela Mizerę:

Azja - Nepal/Chiny: Mount Everest (8850 m n.p.m.)

Ameryka Południowa - Argentyna: Aconcagua (6960 m n.p.m.)

Ameryka Północna - USA/Alaska: McKinley (6195 m n.p.m.)

Afryka - Tanzania: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Europa - Francja/Włochy: Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Europa (wg Messnera) - Rosja: Elbrus (5642 m n.p.m.)

Australia (wg Bassa): Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)

Oceania (wg Messnera) - Indonezja: Piramida Carstensza (4884 m n.p.m.)

Antarktyda: Mount Vinson (4892 m n.p.m.)