Brak pewności siebie, strach przed nieznajomymi, panika podczas wystąpień publicznych – to cechy osób nieśmiałych, które dzisiaj obchodzą swoje święto. 14 stycznia to również Dzień Ukrytej Miłości.

14 stycznia obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych oraz Dzień Ukrytej Miłości. Specjalnie dla osób, które mają problemy z wystąpieniami publicznymi, zawieraniem nowych znajomości i wyznawaniem miłości przygotowaliśmy zbiór porad. Jak więc stać się bardziej śmiałym?

Najlepiej uśmiechać się do innych, bo wtedy oni będą uśmiechać się do nas i będziemy bardziej pewni siebie - powiedział naszemu reporterowi Pan Roman z Olsztyna. Trzeba się przełamywać, ćwiczyć przemowy, na przykład na jakiejś imprezie podejść do nieznajomych i porozmawiać - radzi Pani Anna. Nie wszyscy jednak uważają, że z nieśmiałością trzeba walczyć. Moim zdaniem nie powinniśmy się tym przejmować, po prostu robić swoje, nie patrzeć na to co inni myślą o nas - powiedział Pan Marek.

Jednak według psychologów osoby, które są nieśmiałe często chcą to zmienić, bo postrzegają to jako wadę. Nieśmiałość częściej występuje wśród młodych, ponieważ bardziej niż starsi boją się oceniania przez innych. U dorosłych nieśmiałość najczęściej występuje w przypadku wystąpień publicznych, kiedy muszą wygłosić jakąś przemowę do nieznajomych, ale też na przykład podczas rozmowy z podwładnymi.

Duży wpływ na nieśmiałość ma wychowanie rodziców. Jeżeli dziecko było często chwalone, to wyrośnie na pewną siebie osobę. Jeżeli jednak było często porównywane z innymi, stawiane w gorszym świetle, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie nieśmiałe.

Nawiązując do Dnia Ukrytej Miłości - jak nieśmiała osoba ma komuś powiedzieć, że kocha? Najlepiej na portalu społecznościom, zagadać, wysłać jakąś romantyczną piosenkę - radzi Joanna, studentka. Internet jest najprostszym sposobem ujawnienia swoich uczuć, ale na pewno nie najbardziej romantycznym. Można napisać tradycyjny list albo wysłać bukiet kwiatów - dodaje Pani Małgorzata.