​Rosjanie pokazali czerwoną kartkę polskim przedsiębiorcom z branży mięsnej i mlecznej. Reporter RMF FM Krzysztof Zasada dotarł do wstępnego raportu rosyjskich weterynarzy po listopadowym audycie w Polsce. Większości skontrolowanych firm odebrano prawo eksportu do Rosji. Od 5 lutego mają zakaz wysyłania swych towarów na obszar Unii Celnej.

Polscy weterynarze na razie nie udzielają oficjalnych informacji w tej sprawie. Trwa bowiem tłumaczenie tego ponad 140-stronicowego dokumentu. Nie kryją jednak zaskoczenia. Nie tego oczekiwaliśmy - usłyszał nasz reporter.

Przeprowadzony audyt miał potwierdzić, że polskie zakłady spełniają najwyższe standardy. Miał otworzyć drogę kolejnym firmom, by zostały wpisane na listy eksportowe. Choć początkowo sygnały płynące z Rosji były pozytywne, ostatecznie Rosjanie wytknęli nam jednak mnóstwo błędów.

Z osiemnastu skontrolowanych zakładów tylko sześć warunkowo utrzymało prawo eksportu do Rosji. Ośmiu firmom tymczasowo to prawo zawieszono. Pozostałe firmy, które chciały wejść na rosyjski rynek, zostały na razie pozbawione tej możliwości.

Polskie służby mają teraz 2 miesiące na odniesienie się do raportu.

(MRod)