W tradycyjnym przeglądzie najważniejszych wydarzeń dnia piszemy o sukcesie lekarzy z Gliwic, wyroku dla pobieraczka i bałaganie na stronach KPRM. Zobaczcie, co jeszcze zdarzyło się w czwartek.

Kolejny przeszczep twarzy w Polsce

Jedną z ważniejszych informacji dnia była ta o zakończonej sukcesem operacji całkowitego przeszczepu twarzy u młodej kobiety. Skomplikowanego zabiegu dokonali specjaliści z Centrum Onkologii w Gliwicach. Gdyby nie operacja, stan kobiety chorej na nerwiakowłókniakowatość mógłby się znacząco pogorszyć i mogłaby ona mieć problemy z oddychaniem. Więcej o tej sprawie przeczytacie tutaj!

Nowe fakty ws. tragedii w Czarnówce

Policja opublikowała w czwartek portret pamięciowy mężczyzny poszukiwanego w związku ze śmiertelnym potrąceniem 13-latka w Czarnówce pod Otwockiem. To 34-letni Mariusz Nowak. Mężczyzna ma 171-175 cm wzrostu, owalną twarz i krótkie włosy. Jego cechą charakterystyczną są wyraźnie odstające uszy. Więcej o tej sprawie przeczytacie tutaj!

Wyrok ws. pobieraczka

Sąd zdecydował w czwartek o utrzymaniu kary dla kontrowersyjnego portalu pobieraczek.pl. Jego właściciel będzie musiał zapłacić prawie 216 tysięcy złotych za wprowadzanie klientów w błąd i wymuszanie od nich płatności. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj!

Nowe zdjęcia ze Smoleńska

Rządowy zespół wyjaśniający opinii publicznej okoliczności katastrofy smoleńskiej opublikował dziś na swojej stronie internetowej serię nowych zdjęć wraku tupolewa. Fotografie wykonane w pierwszych dniach po tragedii przedstawiają m.in. kompletnie zniszczony kokpit maszyny. Ponad 50 nowych zdjęć opublikowanych ostatnio na stronie faktysmolensk.gov.pl przeczy teoriom, że przyczyny katastrofy smoleńskiej były inne, niż ustalone przez komisję Millera - twierdzą rządowi eksperci. Więcej informacji tutaj!

Blisko przełomu na Ukrainie?

Ukraina podpisze wkrótce umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską - oświadczył w Brukseli wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow. Zapewnił, że władze w Kijowie mają "wolę polityczną", by podpisać porozumienie, ale nie chciał podać żadnego terminu, kiedy byłoby to możliwe. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj!

Zamieszanie na rządowych stronach

W czwartek okazało się, że na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zatrzymał się czas... Wprawdzie na głównej stronie wita nas rząd w nowym składzie, ale kiedy wchodzimy na podstrony, dowiadujemy się, że Jacek Rostowski nadal pełni funkcję wicepremiera i ministra finansów, a Michał Boni wciąż jest szefem resortu administracji i cyfryzacji. Więcej o rządowym bałaganie przeczytacie  tutaj!

"Nie" dla związków partnerskich

O poranku dowiedzieliśmy się o decyzji australijskiego Sądu Najwyższego, który zdelegalizował małżeństwa homoseksualne. To oznacza, że 27 ślubów, udzielonych w miniony weekend w Australii osobom tej samej płci, zostanie uznanych za nieważne zaledwie po kilku dniach. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj!

Rosjanie znów grożą Polsce

Niepokojąca informacja dotarła do nas z Rosji. Tamtejsza Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji oświadczyła, że ma wszelkie podstawy do tego, by zakazać importu mięsa z kilku krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. To kolejny raz, gdy Rosjanie zgłaszają zastrzeżenia do jakości produktów z Polski. Już w sierpniu nie wykluczyli wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej. Więcej o tej sprawie przeczytacie tutaj

Zwycięstwo polskiego pływaka!

Sportową informacją dnia był bez wątpienia wielki sukces Radosława Kawęckiego. Polak został mistrzem Europy w pływaniu na krótkim basenie w duńskim Herning! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj!

Ronaldo piłkarzem roku!

Występujący w Borussii Dortmund Robert Lewandowski zajął dziewiąte miejsce w plebiscycie magazynu "World Soccer" na najlepszego piłkarza 2013 roku. Wygrał Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt. Ranking stworzono na podstawie głosów dziennikarzy i ekspertów z całego świata. Trenerem roku został Jupp Heynckes, a drużyną roku - prowadzony przez niego w ubiegłym sezonie Bayern Monachium. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj!