Kolejny dzień demonstracji na Majdanie, zatrzymania po nocnej bójce w Nowej Hucie i piękne zdjęcia Ziemi i Księżyca - to ważne w środę informacje, o których dla Was pisaliśmy. Jeśli nie mieliście czasu śledzić aktualności na bieżąco, zapraszamy do podsumowania dnia.

Majdan odbudował barykady. "Musimy być gotowi"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał siły polityczne i społeczeństwo do dialogu narodowego, który doprowadziłby do zakończenia konfliktu. Atak milicji na uczestników protestów na Majdanie zamknął drogę do porozumienia z władzami. Opozycji pozostaje tylko domagać się całkowitej wymiany rządzących - mówił jednak wcześniej Witalij Kliczko. Ukraińcy zebrani na Majdanie odbudowali tymczasem barykady, usunięte w nocy przez Berkut. Czytaj więcej.

Odnalazł się agresywny kierowca bmw. Zgłosił się na policję

Agresywny kierowca BMW znany z filmiku, który krąży w internecie, sam zgłosił się na policję. Postawiono mu już zarzut. Grozi mu do dwóch lat więzienia. Pod koniec listopada w Katowicach mężczyzna zatrzymał na trasie i uderzył kierowcę, który wcześniej prawdopodobnie zajechał mu drogę.

Napastnik usłyszał zarzut z art. 157 paragraf 2 Kodeksu karnego. Mówi on o tym, że osoba, która spowoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch - wyjaśnia Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji. Czytaj więcej.

Nowe zatrzymania po nocnej bójce w Nowej Hucie

Zatrzymano już ośmiu mężczyzn podejrzewanych o udział w nocnej bójce w Nowej Hucie. W starciu śmiertelnie ranny został 19-latek. W czwartek zatrzymani będą przesłuchiwani przez prokuraturę.

Obecnie sprawdzamy różne wersje przebiegu tego zdarzenia, ale najbardziej prawdopodobne wydają się rozrachunki na tle narkotykowym. Część zatrzymanych przez nas osób związana jest ze środowiskiem chuliganów stadionowych. Ofiara również była sympatykiem jednego z krakowskich klubów - mówił inspektor Mariusz Ciarka z małopolskiej policji. Czytaj więcej.

Rutkowski po wyroku: Nie idę do więzienia. Jestem zadowolony

Krzysztof Rutkowski, skazany prawomocnie na 1,5 roku więzienia za pranie brudnych pieniędzy gangu paliwowego Henryka Musialskiego, stwierdził, że jest zadowolony z tego orzeczenia. Dla mnie ten wyrok jest w pierwszym stopniu, w tym momencie, satysfakcjonujący, bo nie muszę trafić do więzienia - to jest dla mnie bardzo ważne - powiedział Rutkowski, który w związku z zarzutami spędził w areszcie prawie 10 miesięcy i zapowiedział już, że złoży wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Czytaj więcej.

Drogowa dyrekcja zajmie się bramownicamiGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sprawdzi sygnały transportowców o źle działających bramownicach systemu viaTOLL. Operator systemu - firma Kapsch- zwracała pieniądze, bo naliczyła opłaty nawet z rocznym opóźnieniem.

W pierwszej kolejności drogowa dyrekcja prześledzi online przejazdy i naliczane opłaty na wskazanych bramownicach. W ten sposób właśnie wykryto awarię czterech bramownic na drodze z Krakowa do Olkusza. Czytaj więcej.

Lekarze z Gliwic przeszczepili pacjentce twarz. "Jest dobrze"

Drugiego w Polsce całkowitego przeszczepu twarzy dokonali lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach. Pacjentką jest młoda kobieta. Przeszczep był wcześniej planowany. W maju zespół prof. Adama Maciejewskiego, z sukcesem, przeprowadził taką operację po raz pierwszy.

Przeszczepu dokonano tydzień temu. Według zapowiedzi rzeczniczki szpitala Anny Urygi, szczegóły lekarze przedstawią podczas zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej. Póki co, jest dobrze - powiedział tylko prof. Maciejewski. Czytaj więcej.

Papież Franciszek Człowiekiem Roku tygodnika "Time"

Papież Franciszek został wybrany Człowiekiem Roku amerykańskiego tygodnika "Time". Jak napisano na stronie internetowej magazynu, w ciągu dziewięciu miesięcy Kościół katolicki pod jego przewodnictwem zaczął mówić nowym głosem. Pierwszy papież spoza Europy od 1200 lat, który przybrał imię skromnego świętego, wezwał do ozdrowienia Kościoła.

Za wyprowadzenie papiestwa z pałacu na ulice, za sprawienie, że największy Kościół na świecie skonfrontował się ze swoimi najważniejszymi potrzebami i zrównoważenie nauki z miłosierdziem - napisała redaktor naczelna Nancy Gibbs, uzasadniając wybór. Czytaj więcej.

Holland wyreżyseruje serial na podstawie słynnego filmu Polańskiego

W przyszłym roku powstanie amerykański serial na podstawie "Dziecka Rosemary" - słynnego filmu Romana Polańskiego. Cztery odcinki wyreżyseruje Agnieszka Holland. Jak podaje serwis deadline.com, ma być to nowe spojrzenie na historię Rosemary Woodhouse i na powieść zekranizowaną pod koniec lat 60.

Adaptacja bestsellerowej powieści Iry Levina z 1967 roku będzie czterogodzinnym miniserialem. Wyreżyseruje go Agnieszka Holland, a scenariusz napiszą Scott Abbott i James Wong. Już wkrótce ma rozpocząć się casting do głównych ról, a start zdjęć zaplanowano na styczeń w Paryżu. Czytaj więcej.

Ziemia i Księżyc z perspektywy przelotnego wędrowca

NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia Ziemi i Księżyca, wykonane przez sondę Juno, przelatującą koło naszej planety w drodze do Jowisza. Juno wystartowała w swoją podróż 5 sierpnia 2011 roku, jej październikowa "wizyta" w pobliżu domu miała dodatkowo ją rozpędzić. Serię rodzinnych portretów Ziemi i Księżyca sonda wykonała niejako przy okazji. Przy okazji też zarejestrowała sygnały radiowe, wysyłane do niej przez ponad 1400 krótkofalowców z całego świata. Czytaj więcej.

"Zioło" w Urugwaju już legalne

Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany. Celem ustawy jest - jak tłumaczy rząd - przejęcie z rąk przestępców działalności, która przynosi ogromne zyski.

Zwolennicy ustawy, niektórzy palący "jointy", w trakcie głosowania nad ustawą zgromadzili się w pobliżu gmachu parlamentu w stolicy kraju Montevideo. Trzymali zielone balony i transparenty "Uprawiając wolność Urugwaj rośnie". Zgodnie z przyjętymi przepisami będzie można kupić w licencjonowanych aptekach maksymalnie 40 gramów marihuany miesięcznie. Czytaj więcej.