Komornik zajął konta samorządu województwa mazowieckiego! 30 milionów złotych, bo więcej nie było. Dług z kosztami egzekucji wynosi ponad 60 milionów złotych. Mazowsze zbankrutuje? Marszałek Adam Struzik ostrzega, że zagrożone są wypłaty dla urzędników.

Zagrożone jest także funkcjonowanie Kolei Mazowieckich i dotacje dla instytucji kultury. Bo pod znakiem zapytania stoi wypłata 19 milionów złotych dotacji dla Kolei Mazowieckich, a także 5 milionów na kulturę w województwie. Jak mówi marszałek Struzik - zagrożone są praktycznie wszelkie wydatki samorządowe. Niewykluczone, że komornik zajmie także nieruchomości należące do Mazowsza.

Minister finansów bardzo konsekwentnie - mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca - dąży do egzekucji zobowiązań województwa mazowieckiego. Według Struzika "w świetle prawa i wyroku Trybunału Konstytucyjnego państwo doprowadza świadomie i z premedytacją do bankructwa największy region, który wytwarza prawie 1/4 PKB". 

Ministerstwo Finansów uważa, że samorząd powinien nadal regulować należności, bowiem zakwestionowane przez Trybunał przepisy nadal obowiązują. Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż powiedziała, że problemy finansowe województwa mazowieckiego to nie tylko wina janosikowego. Co dalej z Mazowszem? 

W Porannych Faktach RMF FM także najnowsze informacje z Ukrainy! Parlament Ukrainy zaostrzył kary za separatyzm i próby naruszenia integralności terytorialnej. 

Wrócimy również do wypadku na placu zabaw w Mysłowicach. Do niezabezpieczonej studzienki wpadła 5-letnia dziewczynka. Dziecko musieli wyciągać strażacy. Za ten wypadek nikt nie poczuwa się do winy. Czy w Twojej miejscowości place zabaw są bezpieczne, regularnie kontrolowane? Czekamy na Wasze komentarze!