"Mam wystarczająco siły i pomysłów, żeby kolejny raz zostać premierem"- mówi Jerzy Buzek odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Mógłbym, ale dziś ta sprawa nie wchodzi w rachubę"- dodaje.

"Reformować z myślą o Polsce a nie o najbliższych wyborach!"

Ryzykowaliśmy wszyscy, ryzykowaliśmy swoją karierę polityczną. Myśleliśmy o przyszłości Polski a nie o najbliższych wyborach- mówi o reformach swojego rządu gość RMF FM. Do takiego reformowania namawiałbym też Donalda Tuska - dodaje. Ludzie potrafią docenić trudne reformy, ale dopiero w dłuższym okresie czasu. Trudne reformy mojego rządu doceniono dopiero po latach - mówi Jerzy Buzek w RMF FM.

"Nie wystartuję w wyborach na szefa PO"

Nie spróbuje wystartować na szefa PO, ale dziękuje bardzo - odpowiada słuchaczom, którzy chcą wiedzieć, czy Jerzy Buzek weźmie udziału w wyborach na przewodniczącego PO.

"Prowizje OFE powinny być znacznie niższe. Należało to zrobić"

Szkoda, że nie ustalano znacznie, znacznie mniejszych prowizji dla OFE - mówi gość RMF FM. My nie mogliśmy tego zrobić na początku reformy, ale już 5 lat potem można było podejmować naprawdę korzystne decyzje w tym kierunku - tłumaczy. OFE miały coraz więcej pieniędzy i mogły żyć z dużo niższych prowizji - dodaje.

"Polityka energetyczna przed klimatyczną. Energia jest najważniejsza"

Nie powinno być tak, że polityka klimatyczna jest ważniejsza niż energetyczna. Energia jest najważniejsza - mówi Jerzy Buzek. Europa jest jedyną wspólnotą, która wyznacza sobie normy klimatyczne, ale przechodzenie na energetykę odnawialną to ogólnoświatowy trend. My w Europie, chcemy iść w tym kierunku razem, ale nie wolno nam iść za szybko. Od 2008 roku walczę żebyśmy szli wolniej. Obostrzenia klimatyczne należy wprowadzać, ale nie za szybko - tłumaczy.

"Nie przywiązujmy się do gazu łukowego. Nie wiemy, czy go mamy"

W Komisji Europejskiej zastanawiają się czy nie wprowadzić dodatkowych obostrzeń środowiskowych dotyczących gazu łupkowego - ostrzega gość RMF FM. Musimy walczyć żeby KE nie wprowadziła nowych, trudnych do zrealizowania przepisów w tej sprawie - tłumaczy. Nie będzie czerwonego światła dla gazu łupkowego. Światło pomarańczowe byłoby wtedy, gdyby weszły nowe przepisy - dodaje.

Przewodniczący Herman Van Rompuy za moją namową bardzo mocno wszedł w sprawę gazu łupkowego. Rozmawiałem z nim wczoraj. Nie musimy wpisywać do każdego oświadczenia gazu z łupków. Możemy zgodnie z własną decyzją wykorzystywać wszystkie dostępne nam źródła i to napisałem w swoim niedawnym raporcie - tłumaczy Buzek w RMF FM.

Mamy węgiel brunatny i węgiel kamienny. To mamy na pewno. Gaz łupkowy - nie wiemy czy mamy. Dlatego nie przywiązujmy się aż tak mocno do gazu łupkowego, co nie znaczy, że pisząc o źródłach energii nie możemy go czasem, pisząc o źródłach energii, wymienić - dodaje.

"Edukacja? Moja reforma dałaby efekty"

Reforma edukacji została przerwana w 2001, co w gruncie rzeczy wywróciło ją kompletnie - tłumaczy Buzek w RMF FM. Mogę wymienić wiele punktów, za tym, że moja reforma wprowadzona w całości, nieprzerwana w połowie, dałaby efekty. W tym stanie, w jakim jest teraz, to nie jest moja reforma. To nie jest to, za co ja mogę brać odpowiedzialność - dodaje.

"6 latki do szkół należało wprowadzać stopniowo"

Jestem przekonany co do wysyłania 6 latków do szkół - deklaruje były premier. Mój rząd też miał taki plan. Należało co 3 miesiące wprowadzać kolejne roczniki. Należało rozłożyć wejście 6 latków do szkoły na 4- 5 lat. To się dało zrobić - zapewnia.

"Ani Gowin, ani Niesiołowski"

Czuję się dobrze w towarzystwie zarówno Gowina jak i Niesiołowskiego, ale w pełni nie podzielam poglądów ani jednego, ani drugiego - odpowiada słuchaczom, którzy chcą wiedzieć w czyim towarzystwie czułby się lepiej.