"Mieszkam w Szczecinie i nie używam samochodu ministerialnego do celów poselskich, a jestem bardzo aktywny w regionie" - mówi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, pytany przez słuchaczy RMF FM, jak wydał 27 tysięcy złotych z sejmowych pieniędzy na paliwo. "Tylko w weekendy mogę wypełniać w stu procentach obowiązki poselskie, a moje biuro pracuje codziennie. Kiedy mnie nie ma w Szczecinie, moi pracownicy występują w moim imieniu" - dodaje.

NFZ do zmiany, nie do likwidacji

"Nie chcę likwidować NFZ, tego chce chyba tylko poseł Piecha" - mówi Bartosz Arłukowicz, pytany przez słuchaczy RMF FM, kiedy nastąpi zapowiadana likwidacja NFZ. "Likwidacja NFZ to pomysł co najmniej dyskusyjny. Po zmianach, które ja chcę wprowadzić, NFZ wciąż będzie istniał. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji".

"Chcę wprowadzić zmiany w NFZ, zmiany, które zapewnią efektywne wydawanie środków finansowych" - tłumaczy. Czemu to tak długo trwa? "To proces złożony i wieloetapowy. Pomysł zmian w NFZ jest wciąż aktualny, ale to nie tak, że strzela się palcami i już. To tak nie chodzi" - mówi gość RMF FM.

Moja najfajniejsza praca

"Rozporządzenie o szkoleniach dla dyspozytorów pogotowia jest w konsultacjach zewnętrznych. Będą algorytmy postępowania dyspozytorów" - mówi Bartosz Arłukowicz, pytany o to, jak się skończyła sprawa szkoleń dla dyspozytorów pogotowia. Wspomina czasy, kiedy sam pracował w pogotowiu. "To była moja najfajniejsza, najbardziej emocjonująca praca" - mówi.

Radiologu - dokształć się sam

Od połowy przyszłego roku ponad połowa techników elektroradiologów straci pracę ze względu na zmianę godzin ich pracy z 5 na 7,5. Dlaczego osoby zatrudnione na tym stanowisku nie mają pomocy ze strony rządu lub szpitala w przekwalifikowaniu się? -pytają słuchacze RMF FM. "Każdy ma możliwość przekwalifikowania się. Nikt nikomu nie ogranicza dostępu do wiedzy. Musimy się dostosowywać do standardów europejskich. Każdy człowiek korzysta z możliwości dokształcania się. Ja sam, będąc pediatrą, korzystałem z różnych form szkolenia" - mówi po wysłuchaniu pytania gość RMF FM.

Trzeba z tym walczyć!

Jak chce pan wpłynąć na lekarzy, którzy - aby wyeliminować ryzyko błędnie wypisanych recept - wypisują je ze 100-procentową odpłatnością? - pytają słuchacze. "Staramy się z tym walczyć" - mówi Bartosz Arłukowicz w RMF FM. "Lekarz ma obowiązek wypisać pacjentowi lek, jeśli jest on na liście leków refundowanych. Jeśli tego nie zrobi, takie sytuacje powinny być zgłaszane do rzecznika praw pacjenta, resortu zdrowia albo właściciela szpitala. Z takimi sytuacjami trzeba walczyć" - dodaje.

Gdybym miał dość, złożyłbym dymisję

"W rządzie jest tak, że z dymisją trzeba liczyć się każdego dnia. Gdybym sam miał dosyć tej pracy, złożyłbym dymisję, a nie robię tego" - mówi minister zdrowia pytany, czy myślał kiedykolwiek o porzuceniu resortu.

"Agenta" miło wspominam

"Tyle lat minęło od mojego występu w programie ‘Agent’... Miło to wspominam"- mówi pytany, czy występ w programie pomógł mu czy zaszkodził.

Zarobki wzrosły. Lekarze wracają

"Zarobki wzrosły. Spora część lekarzy wraca do Polski" - obwieszcza gość RMF FM. "Mój najbliższy przyjaciel, stomatolog, wrócił do Polski, zarabia godnie i jest zadowolony. Chcemy zachęcać młodych lekarzy do pozostawania w Polsce" - mówi Bartosz Arłukowicz. Minister zdrowia wyjaśnia też  jak zamierza to zrobić.

Po specjalizacji obowiązkowa praca w Polsce?

"Analizowane są różne scenariusze" - mówi pytany o możliwość wprowadzenia dla kończących edukację lekarzy obowiązku pracy w Polsce przez np. 10 lat po specjalizacji. "Możemy rozpocząć dyskusję o tym, jak zachęcić lekarzy do tego, żeby służyli swoją wiedzą pacjentom w Polsce. Kształcenie lekarzy jest procesem bardzo drogim" - mówi gość RMF FM.

Lekarze chronią lekarzy

Kiedy pacjent będzie miał realne szanse wygrać odszkodowanie za błąd lekarski, walcząc z systemem i izbą lekarską? "Już ma takie szanse. Jeśli mówimy o sądach lekarskich, one wymagają pewnej korekty. Jestem w kontakcie z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej rad lekarskich. Rozmawiamy, jak zwiększyć efektywność. Każda korporacja tworzy mechanizmy, które chronią tę korporację. Rozpocząłem debatę o etyce w środowisku lekarskim. Solidarność zawodowa nie może polegać na ukrywaniu, a samooczyszczaniu" - odpowiada słuchaczom minister zdrowia.

eWUŚ

Bartosz Arłukowicz tłumaczy też, z czego wynikały problemy w funkcjonowaniu systemu eWUŚ.