"W tej chwili wydaje się, że nie ma pacjentów w bezpośrednim zagrożeniu życia. Bardzo ważna jest kwestia pomocy psychologicznej, to jest dla nich wielka trauma. Na każdym kroku podkreślają, że nie mogą sobie z tym poradzić" - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Rozmowie w południe w RMF FM.

Ta sytuacja z rannymi w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, którzy są tam w tej chwili, jest dość dynamiczna. To są osoby ciężko ranne, po dwóch lub trzech operacjach. Osoby, które są w szpitalach poza Zagrzebiem, dziś powinny trafić do stolicy Chorwacji - powiedział gość Mariusza Piekarskiego.

Jutro odbędzie się wideokonferencja polskich i chorwackich lekarzy, by omówić stan tych pacjentów i ewentualny transport w przyszłym tygodniu. Mowa o kolejnych trzech pacjentach. Ewentualny transport będzie jednak zależał od ich stanu zdrowia, nie możemy sobie pozwolić na jego pogorszenie w samolocie - podkreślił Kraska.

Kraska: Jesteśmy na szczycie letniej fali COVID-19

Chyba jesteśmy już na szczycie, bo nie ma przyrostów dziennych - mówił Waldemar Kraska w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM, pytany o letnią falę pandemii Covid-19.

Według wiceministra zdrowia, dziś w Polsce jest mniej zakażeń niż tydzień temu.

Także porównując kraje, które z nami sąsiadują - wszędzie obserwujemy już spadki liczby zakażeń - dodał Kraska.

Wrócą obostrzenia?

Wiceminister nie wykluczył jednak możliwości wprowadzenia obostrzeń, jeśli sytuacja jesienią drastycznie się pogorszy.

Jeżeli będzie bardzo dużo zakażeń i to się będzie przekładało na hospitalizacje, możemy wprowadzić takie obostrzenia, które nakazują noszenie maseczek w takich miejscach jak komunikacja miejska - mówił Kraska.

Co z ustawą o modernizacji szpitali?

Wiceminister zdrowia był pytany także o los ustawy o modernizacji szpitali.

Są duże zastrzeżenia do formy ustawy, w której została zaprezentowana, więc myślę, że będzie gruntownie przemodelowana - odpowiedział Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia nie chciał jednak zdradzić, czy ustawa w zmienionym kształcie zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.