"Od samego początku mówiliśmy, że trzeba wyciągać wnioski z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jeden blok to nie jest remedium na to, żeby wygrać skutecznie wybory do parlamentu krajowego" – mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Pan Grzegorz Schetyna usłyszał, jaka jest nasza propozycja i do tej pory nie ma żadnego odzewu” – dodał. Poseł podkreślił także, że w ciągu 24 godzin ma się odbyć spotkanie z szefem PO i wówczas "wszystko będzie jasne" w temacie formuły startu PSL w wyborach parlamentarnych. "Jutro będziemy wiedzieć" – powiedział Zgorzelski.

Zgorzelski: Budując centrowy blok nie działamy wbrew opozycji, tylko w jej interesie

My uważaliśmy, że przyzwoitość nakazuje spotkać się z Grzegorzem Schetyną. Ale jeżeli Platforma Obywatelska zdecyduje się iść z lewicą, to jest ich sprawa. My osadzeni w centrum sceny politycznej uważamy, że to jest dobra oferta - mówił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Stwierdził, że należy dojść do tych wyborców, którzy odrzucali idee zjednoczonej opozycji. Warto program dedykować do ludzi, którzy nie zaakceptują patchworka programowego od lewicy do PSL-u - mówił.

My budując centrowy blok nie działamy wbrew opozycji, tylko w interesie opozycji. Żeby te osoby, które nie byłyby skłonne głosować na szeroki blok od Sasa do Lasa, znalazły swoją wartość w tym, że mogą poczuć się wyborcami centrowymi, konserwatywnymi i chadeckimi - podkreślił.

"Jest dobra rozmowa z Pawłem Kukizem"

Nie jest zamknięty temat z Pawłem Kukizem, jest dobra rozmowa. Paweł Kukiz powiedział: emerytura bez podatku tak. My mówimy: ordynacja mieszana tak - tak o negocjacjach koalicyjnych PSL-Kukiz’15 mówił Piotr Zgorzelski. Dla nas najważniejszą rzeczą jest, by nasze propozycje programowe zostały zrealizowane. A sztandarową propozycją jest emerytura bez podatku - podkreślił.

Dodał jednak, że nie byłaby możliwa koalicja rządowa PSL-Kukiz-PiS. Pytałem swojego prezesa o koalicję z PiS i powiedział on, że na tym i na przyszłym etapie wyklucza koalicję. Dla nas naturalnym koalicjantem jest Platforma Obywatelska i koledzy którzy skupią się wokół Platformy i nas - mówił. Nie będzie koalicji PSL-u z PiS-em, bo jak taka będzie, to mnie nie będzie w PSL-u - podkreślił Zgorzelski. 

Kombinowanie przy 500+ byłoby nieodpowiedzialne

Marcin Zaborski pytał też o politykę redystrybucyjną Prawa i Sprawiedliwości i o plany opozycji dotyczące utrzymania w obecnej formule programu 500+. Czy najbogatsi, tacy którzy na przykład zarabiają powyżej 20 tysięcy miesięcznie, powinni otrzymywać 500+ na swoje dziecko? - pytał sekretarz Rady Naczelnej PSL. To jest decyzja polityczna i gdybym dzisiaj zadeklarował kombinowanie przy 500+ to słowa te byłoby nieodpowiedzialne - mówił polityk PSL.