„Rozmawiamy ze wszystkimi. Nawet z posłami PiS-u. Wiemy, że polityka władzy nie podoba się wielu osobom. W klubie wrze” – mówił Jan Grabiec w Rozmowie w samo południe w RMF FM, komentując sprawę wniosku o odwołanie Elżbiety Witek. Dodał też, że jest wielu kandydatów na fotel marszałka Sejmu. Jak przekonuje Grabiec, odwołanie Witek, „to nie marzenia, to konieczność”. „Dzisiaj, kiedy Sejm organizuje osoba, która oszukała posłów w sprawie dalszego procedowania ustawy dotyczących mediów, to jest wstyd” – mówił rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Grabiec: Prezydent Duda z "Lex TVN" zrobi to, co będzie korzystne dla Kaczyńskiego

Prezydent Duda, niezależnie od tego co dziś deklaruje, w sprawie "Lex TVN" zrobi to, co dla niego będzie politycznie korzystne. A przede wszystkim będzie korzystne dla prezesa Kaczyńskiego - mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Jego zdaniem ewentualne prezydenckie weto ustawy medialnej będzie elementem gry politycznej w obozie władzy: Andrzej Duda podpisze to, co podsunie mu Jarosław Kaczyński. Mam wrażenie, że tam bardziej się toczy jakaś gra, dotycząca sytuacji w TVP. Wiemy od dawna, że prezydent Andrzej Duda ma zakusy, aby usunąć Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji. Raz mu się to prawie udało przez dwa dni. I teraz znów Andrzej Duda próbuje wywrzeć presję na prezesie Kaczyńskim. Gdy ustąpi, to on ten TVN odpuści - mówił Grabiec.

Poseł Koalicji Obywatelskiej odniósł się również do wczorajszej sytuacji z okolic Usnarza Górnego. Pojawił się tam poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Starczewski. Polityk próbował przedrzeć się przez kordon strażników i dostarczyć koczującym migrantom wodę i jedzenie: Kiedy słyszę poważnych polityków, ministrów, którzy mówią, że to jest podkopywanie państwa polskiego, jeśli poseł z kanapkami czy z wodą idzie do kobiety z dzieckiem, to przepraszam bardzo. Państwo naprawdę bardzo nisko upadło, skoro jeden poseł czy jedna posłanka jest w stanie wstrząsnąć jego fundamentami - mówił Grabiec.

Jego zdaniem "rząd sobie nie radzi z problemem uchodźców". Rząd wpuścił dwa tysiące osób w ciągu ostatniego miesiąca do Polski, nie wiemy czy uchodźców czy imigrantów. A dziś urządzają szopkę po to, żeby pokazać rzekomą siłę państwa - ocenił. Dodał też, że "pastwienie się kilku strażników nad jednym posłem nie jest istotą problemu.

Rzecznik Platformy skomentował też ewentualną próbę odwołania przez opozycję Elżbiety Witek z funkcji marszałka Sejmu: W tej sytuacji po prostu musimy próbować. Niezależnie od tego, czy tę próbę podejmiemy, czy ona się powiedzie - trzeba próbować. To jest zadanie opozycji. Sprawdzać czy ten mur kruszeje. Przez lata waliliśmy głową w mur, dziś widać pęknięcia. Trzeba cierpliwie wykorzystywać każde potknięcie obozu władzy - mówił Grabiec.

Jego zdaniem odwołanie Witek powinno leżeć w interesie wszystkich posłów, również tych z Prawa i Sprawiedliwości: To, co zrobiła marszałek Witek na posiedzeniu Sejmu jest po prostu skandalem. Oszukiwanie posłów, powoływanie się na ekspertyzy, których nie było. Oszustwo w biały dzień. Polacy to widzą i nie chcą takiej polityki - tłumaczył. Prędzej czy później ten moment przyjdzie bo erozja obozu władzy, obniżenie sondaży będzie sprawiało, że posłowie PiS-u będą również kruszeli - dodał.