Jak zagrać z Austrią? "Ładnie, stylowo" - odpowiada ironicznie były selekcjoner Czesław Michniewicz. W Porannej rozmowie w RMF FM trener skomentował niedzielny mecz z Holandią i wyjaśnił, dlaczego nasz następny przeciwnik może okazać jeszcze trudniejszy.

To się staje tradycją, że pierwszy mecz na mistrzostwach jest dla nas trudny - komentuje Michniewicz. Ale dodaje, oceniając występ Biało-Czerwonych: Euforia jest w narodzie, że było fajnie, była zabawa. I dobrze.

Holenderski szkoleniowiec Ronald Koeman stwierdził po spotkaniu, że po 60. minutach meczu jego drużyna powinna była prowadzić już 4:0.

Ktoś powie arogancja, a ktoś inny - ocenił realnie sytuację, bo Holendrzy mieli sytuacje - przyznaje gość Roberta Mazurka.

Zwłaszcza na początku drugiej połowy przeciwnicy niemiłosiernie przycisnęli Polaków. 

Probierz szybko zareagował i zrobił zmiany i ta gra się wyrównała. W końcówce mogło być różnie - mówi Michniewicz i dodaje: Obstawiałem 2:2.

Brak Lewandowskiego w kadrze: dobrze, czy źle?

Powiem tak: kontuzja Lewandowskiego to najgorsze co mogło się stać, ale stała się w najlepszym momencie, bo Probierz miał okazję przygotować kolejnego zawodnika: Buksę, Świderskiego - ocenia trener, dodając że nie doszło do najgorszej sytuacji, w której nasz kapitan wychodzi na rozgrzewkę przedmeczową i wówczas doznaje urazu.

Kto zagrał najlepiej w meczu z Holandią? 

Szczęsny wybronił sytuacje, pokazał solidność. Buksa, zdobywca bramki, wypełnił rolę - ocenił Michniewicz - Frankowski miał trudne zadanie, bo grał na Gakpo. Nie wiem, czemu Taras Romańczuk zszedł z boiska. Dopóki grał, to dobrze wyglądało. Umówiliśmy się na telefon z Michałem (Probierzem), na pewno go zapytam.

Były trener Zagłębia Lubin pozytywnie ocenia również występ Nicoli Zalewskiego, mimo tego, że jego podanie rozpoczęło akcję, po której padła wyrównująca bramka dla Holendrów.

Zalewski - niewiele mógł zrobić. Zrobił błąd, bo odwrócił się w stronę bramki, nie mógł podać do bramkarza, zagrał pod presją w poprzek boiska. Nie powinno się w taki sposób grać. Młodość tego Ikara kiedyś poniosła, tak podobnie było z Zalewskim. Ale był aktywny. Świetne dośrodkowania, strzał w końcówce. Bramka na pewno go obciąża, ale poza tym był dobry - komentuje Czesław Michniewicz.

Przed Polską mecz o wszystko

Na pytanie "jak zagrać z Austrią", Michniewicz odpowiada: Ładnie, stylowo. W ten sposób odnosi się do krytyki, jaka spadła na niego, gdy sam był selekcjonerem, a kadra grała czasem futbol niezwykle toporny. Dziś gość RMF FM przyznaje, że w ciągu roku jego drużyna zagrała 6 meczów z zespołami z pierwszej dziesiątki rankingu FIFA.

Z Austrią mecz będzie bezpośredni. Myślę, że więcej będzie sytuacji, że nasi obrońcy będą się ścigali z napastnikami, ze skrzydłowymi reprezentacji Austrii - przewiduje Michniewicz, dodając, że bardzo imponuje mu postać selekcjonera naszych rywali - Ralfa Ragnicka.

Gość Roberta Mazurka zwraca uwagę na jeden istotny aspekt: Spotkamy się z czymś, czego Holendrzy nie robili. Spotkamy się na pewno z totalnym pressingiem. Nikt tego nie lubi. Politycy, których pan "pressuje", też nie są szczęśliwi - zwrócił się z uśmiechem do prowadzącego.

Michniewicz uważa, że jeśli będziemy potrafili wyjść spod tego pressingu i wymienić kilka podań, stworzą się sytuacje do strzelenia bramki. Gość RMF FM nie chciał jednak typować wyniku meczu. Stwierdził jedynie:

Mamy swoje atuty. Nie muszę typować wyników meczów. Przed turniejem mówiłem, że łatwiej będzie o punkty z Holandią niż z Austrią.

Opracowanie: